Zaměřeno na brankoviště. Mladí gólmani spolu pravidelně trénují + FOTO

Jak úspěšně vzdorovat střelcům soupeře? Nebo jak udržet pozornost celých šedesát minut hrací doby? Brankářský post se od těch ostatních výrazně liší, vyžaduje jiné dovednosti, pohyb i práci s hlavou. Tyto věci pilují gólmani už od žákovských tříd. Ve Zlíně v minulosti vyrostlo mnoho kvalitních brankářů – třeba Jiří Králík, Richard Hrazdira, Jakub Sedláček nebo Libor Kašík. Kdo bude další? V současnosti se ve Zlíně mladým hokejistům věnuje trenér Petr Tuček. Ten se účastní klasických týmových tréninků, do toho vede také samostatné tréninky určené výhradně gólmanům.

Venku je teprve před rozbřeskem, ovšem na ledě PSG arény už krouží osm mladých brankářů od 2. do 6. třídy. Na úvod tréninku si proti sobě zahráli krátký zápas, poté už pozorně naslouchají pokynům trenéra a zkoušejí různá cvičení. „Středeční tréninky jsou hodně zaměřené na bruslení,“ vysvětluje trenér Tuček.

Podobných tréninků na ledě i mimo něj se zlínští hráči účastní pravidelně. Brankářský program je přes týden poměrně bohatý. Samostatné tréninky pod vedením trenéra Tučka se konají pravidelně v pondělí ráno (7. třída až junioři) a ve středu ráno (3. až 6. střída). Junioři a dorostenci mají navíc ve středu ještě přípravu s trenérem brankářů A-týmu Richardem Hrazdirou.

„Kromě toho se každé pondělí potkáváme s kluky buď na video rozbor z tréninků a zápasů, nebo na brankářský trénink v tělocvičně. V úterky bývá gymnastická příprava na sokolovně, kterou vede trenér Jurij Bezručko. K tomu mají brankáři od pondělí do středy mou asistenci na běžných týmových trénincích, osobně jsem přítomen také na zápasech žáků, dorostenců a juniorů, které se hrají převážně o víkendech,“ popisuje trenér Tuček.

„Naučit základní styl chytání, různé přesuny a druhy bruslení. Do toho orientaci a postavení v brankovišti dle moderní metodiky – to je moje práce u mladších brankářů. U starších brankářů se už tyto techniky snažíme zdokonalovat a stále na nich pracovat,“ vysvětluje dál.

Důležitou součástí brankářského rozvoje jsou upevnění správných návyků a poučení z vlastních chyb. Pro gólmany tak zápasy nekončí závěrečným hvizdem rozhodčích, ale až nějaký čas po něm. „S každým brankářem, i s tím nejmenším, udržuju kontakt také mimo led. Po každém odchytaném zápase píšou gólmani report z daného duelu. Tato sebereflexe je pro ně velmi důležitá, neboť si zpětně v hlavě přehrají celý zápas včetně úspěšných i neúspěšných gólových situací.“

Co dál pak obsahuje příprava brankářů mimo mantinely? „V tělocvičně pracujeme na obratnosti a práci s různými pomůckami pro dobrý postoj, reakci a postřeh. Na video rozborech z tréninku se na sebe mohou brankáři podívat a ukázat chyby, které se vyskytnou. Tím na sobě neustále pracují a zdokonalují se.“

Příklad brankářského tréninku na ledě

Minulý týden v úterý se na ledě PSG arény uskutečnil trénink pro brankáře od 4. do 9. třídy. Ti měli pro připravená cvičení k dispozici i hráče ze svých kategorií, kteří jim pomáhali tato cvičení realizovat. Trénink byl rozdělený do pěti částí tak, aby mladí hokejisté rozvíjeli různé brankářské dovednosti.

„První cvičení bylo zaměřeno na přesuny T-push s rychlou reakcí na střelu a následný rychlý přechod na další střelu a sledování kotouče. Druhým pak byla hra na malém prostoru, tzv. soutěž brankáře proti hráčům,“ popisuje trenér zlínských brankářů.

„Vybruslení, přesun shuffle, vykrytí střeleckého úhlu... to bylo náplní třetího cvičení, ve kterém kluci rozvíjeli vybruslení a následný aktivní pohyb v brankovišti. Čtvrté cvičení pak bylo zaměřené na hráče zpoza branky a následné zakončení na malém prostoru. Brankáři si během něj procvičili přesun shuffle a následné chytání a hru holí v malém prostoru,“ doplňuje Tuček s tím, že brankářský trénink pak byl zakončen závěrečnou hrou.

Jak si zvládají mladí brankáři osvojovat správné návyky a přenášet je do zápasů, to můžete na vlastní oči sledovat třeba už tento víkend. Žákovské a mládežnické soutěže pokračují ve svých zápasových programech. Na domácím ledě se v sobotu objeví dorostenci, deváťáci a sedmáci.

Fotogalerie