Trenér juniorů Stavjaňa: Výsledek sezony odpovídá momentální síle týmu

Zlínští junioři mají za sebou nezvyklou a nepříliš vydařenou sezonu. Nezvyklou vzhledem k formátu soutěže (nejprve dlouhodobý turnaj O Pohár DHL, poté kratší DHL Superpohár), a nepříliš vydařenou z pohledu výsledků, neboť turnaj zakončili na předpoledním 18. místě a v Superpoháru se nedostali do play-off. Uplynulé měsíce zhodnotil hlavní trenér mužstva Antonín Stavjaňa.

Z devatenácti týmů, které se účastní DHL Superpoháru, postoupilo do play-off osm celků. Mladých Beranů se vyřazovací boje letos netýkají, ve čtyřčlenné skupině D nedosáhli na první dvě postupová místa a skončili s odstupem jedenácti bodů na třetí pozici.

„Abychom se probojovali do play-off, bylo potřeba přeskočit buď Pardubice nebo Kometu. Musím uznat, že oba týmy byly nad naše síly. Pardubice nás ve všech třech zápasech porazily a s Kometou jsme uhráli dva body za vítězství po nájezdech. Ale aspoň jsme dvakrát zdolali Vítkovice, které například dokázaly nad Pardubicemi vyhrát,“ ohlíží se Stavjaňa za účinkováním Zlína v Superpoháru.

Častým jevem zlínských zápasů v celé letošní sezoně bylo velké množství gólů. Dvakrát v sezoně vstřelili mladí Berani svému soupeři osm gólů, jednou dokonce devět. Stejně tak ale několikrát vysoko prohráli.
„Mezi naše silné stránky bych určitě přiřadil schopnost překvapit v oslabení, často jsme v něm totiž dokázali skórovat. Naopak naší slabinou byla defenzivní činnost a občasná nedisciplinovanost,“ přemítá zlínský kouč.

Stavjaňova slova potvrzují statistiky turnaje O pohár DHL, tedy první ze dvou letošních soutěží. Mladí Berani v 36 zápasech vsítili 127 gólů, což byl v silné konkurenci druhý nejlepší výkon. Z toho 12 branek dali při vlastním oslabení, v tomto ohledu nebylo v turnaji lepšího týmu. Zároveň ale Zlínští inkasovali nejvíce branek ze všech – celkem 152.

Odehráli tedy junioři sezonu na úrovni svého aktuálního stropu, nebo byl v týmu větší potenciál, který se jen nepovedlo proměnit v lepší výsledky?
„Můj názor je takový, že jsme během sezóny určitě mohli uhrát ještě nějaké to vítězství navíc. V několika zápasech jsme po individuálních chybách, které pramenily z menší herní vyspělosti hráčů, ztratili slibné vedení. Ale v průměru naše letošní výsledky odpovídaly momentální síle týmu,“ přibližuje trenér.

Navzdory nevydařené týmové sezoně je Stavjaňa přesvědčený, že by se někteří junioři mohli v budoucnu prosadit v dospělém hokeji. Musí však dál na sobě pracovat a popřípadě ještě přidat.
„Z těch, co za nás nastupovali pravidelně, bych mohl jmenovat třeba Vojtu Dobiáše. Má velký potenciál, který ovšem nedokáže naplno využívat,“ říká. Právě zlínský kapitán patřil k tahounům týmu a dokonce se stal nejproduktivnějším hráčem i nejlepším střelcem turnaje O pohár DHL.

„Jsou i další, kteří se určitě na seniorské úrovni prosadí. Pokud však budou dostatečně pracovití – tato vlastnost je moc důležitou stránkou talentu každého sportovce. Musím říci, že úrovni ,dostatečně pracovitý‘ se přiblížil málokterý z hráčů tohoto výběru,“ dodává Stavjaňa.

Zkušený trenér a někdejší pilíř československé a české reprezentace přišel k juniorskému týmu v průběhu sezony.
„Potřeboval jsem nějaký čas na určitou aklimatizaci s touto věkovou úrovní. Práce s mladými lidmi je báječná a nabíjející, pokud trenér vidí zpětnou vazbu. Hodně jsem se srovnával se skutečností, že fyzické, mentální a výkonnostní rozpětí v takovém týmu je příliš velké,“ popisuje, v čem je podle něj trénování mládežnického týmu specifické.

„Jako trenér jsem preferoval styl práce, kdy se hráčům nabízí možnosti a oni dostávají prostor si vybrat a realizovat svoje silné stránky. Na této úrovni však tento přístup nepřináší očekávané výsledky,“ doplňuje na závěr.