Trenér juniorů Mařák: Sezona byla úspěšná, z mužstva jsme vymáčkli maximum

Zlínští junioři zakončili sezonu čtvrtým místem v osmifinálové skupině. Play-off jim tak uniklo. Trenér týmu Zbyněk Mařák zhodnotil jednotlivé části letošní sezony. Zároveň mluví o hráčích, kteří by se v budoucnu mohli nastálo usadit v extralize mužů.

Mohl byste zhodnotit postupně letošní sezonu? Začněme u základní části.

Základní část nám moc nevyšla. Trápila nás koncovka. Co z toho, že jsme měli největší počet střel v utkání ze všech družstev v soutěži, když jsme vypracované příležitosti nedokázali zužitkovat. Úspěšnost střelby byla pouze 7 %. Na jeden, dva, vstřelené góly se dalo vyhrát, ale ne vyhrávat. V této části jsme střídali dobré výkony se slabými.

Co následná nadstavba?

Nadstavbová část už byla o něčem jiném. Sestava se stabilizovala, naše výkony měli stoupající tendenci. Střelecky se nám začalo dařit. Družstvo táhla první a třetí pětka. Vynikající výkony předváděl brankář Michal Kořének. Byla to naše nejlepší a nejpovedenější část sezony co se týče herního projevu a bodového zisku. Družstvo šlapalo jako dobře namazaný stroj.

Proč se tedy nepovedl postup do play-off?

Těch faktorů je více. Tento rok o postupu do play-off rozhodovalo pouze šest utkání v osmifinálové skupině. Když pominu, že našemu družstvu chyběli hráči, kteří věkově patří do této kategorie (bratři Dřímalové, J. Suhrada, Jakub Prchal, Jan Dluhoš, Jan Václavek, Z. Sedlák), jenž mají svou kvalitu a hráli z jakýchkoliv důvodů v jiném klubu, tak si myslím, že hlavní příčinou je, že nám v osmifinálová skupině od utkání v Salzburgu odešla forma. Nebo lépe řečeno jsme si nedokázali udržet tu fazonu ze závěru nadstavbové části. Přitom vstup do této skupiny jsme měli vynikající. Porazili jsme po parádním výkonu celého družstva pozdějšího vítěze celé soutěže Třinec na jeho půdě 5:2.

Když to vezmeme celkově, považujete sezonu za úspěšnou, nebo neúspěšnou?

Myslím si, že sezona byla úspěšná. Předsezonní cíl, který byl postup do osmifinálové skupiny, jsme splnili. Z družstva jsme vždy vymáčkli v daný moment maximum, co šlo. O tom jsme s kolegou Wesleyem přesvědčeni.

Kdybychom se měli podívat na jednotlivce. Jaký je váš pohled na hráče jako Fajkus, Václavek, či Hamrlík? Myslíte, že se mohou nastálo usadit v extralize mužů?

Všichni tito hráči v něčem vynikají. Fajkus má vynikající pohyb a bruslení, Hamrlík přehled a je dovednostně výborně vybaven. Václavek má zase čuch na góly. Přechod z juniorského do seniorského hokeje není jednoduchý. Někdo to zvládne dřív, někdo později a někdo vůbec. Aby se mohli prosadit v seniorském hokeji, potřebuji dostat adekvátní šanci. Musí mít k tomu trochu štěstí a především si musí získat důvěru trenéra. Jak si ji získají? Je to především přístupem k tréninku, výkony v utkání, chováním a vystupováním jak na ledě, tak i mimo něj a samozřejmě co jsou schopni pro úspěch udělat navíc. Bude záležet jen na nich, jak se z danou šancí vypořádají. Jestli ji chytnou za „pačesy“.

Zmínil byste ještě nějaká další jména hráčů, kterým věříte, že se jednou do extraligy prosadí?

O některých hráčích jsme již mluvili, ale rád bych ještě zmínil další jména. A to jsou Honza Dluhoš, Vojtěch Dobiáš a Michal Kořének. Druhý jmenovaný měl první polovinu soutěže slabou. Tréninková morálka nebyla na úrovni a tak vypadal i jeho herní projev v utkání. Pak si dal konečně říct, zlepšil přístup k tréninku a jeho výkony šly nahoru a stal se jedním z tahounů družstva. Pokud zapracuje na kondici a tréninková morálka bude mít stoupající tendenci, má šanci proniknout do seniorského hokeje. Honza Dluhoš je charakterově na vysoké úrovni, tak i jeho tréninková morálka a přístup. Myslím si, že u něj je jen otázkou času, kdy se natrvalo prosadí v mužském hokeji. A Michal Kořének letos udělal obrovský skok dopředu a má předpoklady pomýšlet na seniorský hokej. V mužstvu jsou však i další mladší nadějní hráči: Weintritt, Sebera, Luža, Talafa, Bachánek, Handl. Třeba o nich v budoucnu ještě uslyšíme anebo nás překvapí někdo úplně jiný.