Trenér juniorky Zbyněk Mařák: Daří se nám vychovávat hráče pro dospělý hokej

Trenér Zbyněk Mařák dovedl juniorský tým v uplynulé sezóně ke 13. místu. Berani zvítězili ve druhé části extraligy v nadstavbové skupině, těsně jim unikl postup mezi nejlepších dvanáct. Přesto si někteří hráči juniorského týmu připsali první starty mezi dospělými nebo v mládežnických reprezentacích.
Jak hodnotíte letošní sezonu zlínské juniorky?

Nehodnotí se mi jednoduše, poněvadž jsme cíl – postup mezi prvních 12 celků – který jsme si s hráči na začátku soutěže stanovili, nesplnili. Sezonu bych rozdělil do tří částí: zaprvé, slušný začátek a vstup do sezony, kdy jsme dokázali bodovat. Zadruhé, prostřední část základní časti a zejména měsíc prosinec, co se týče bodů, velmi slabá část. Zatřetí, závěrečná část soutěže, kde jsme již honili body na poslední chvíli, avšak neúspěšně.

Beranům se nepodařilo postoupit mezi 12 nejlepších týmů a hráli poté jen skupinu o 13-18 místo. Ve kterých zápasech ztratili junioři klíčové body?

Po skončení základní části, jsme si stanovili jako další cíl 13. místo. Tento cíl jsme splnili. Chtěl bych touto cestou ještě klukům za tento splněný cíl dodatečně poděkovat.

Hlavní důvody, proč jsme nehráli ve skupině hrající o play off, vidím především v nepoměru vypracovaných šancí versus proměněných. Tomu odpovídají i statistiky vstřelených branek. Chybělo nám umění hru zrychlit, zpomalit, kdy kotouč přidržet nebo ho právě nechat lítat z hokejky na hokejku. V těchto aspektech jsme v průběhu sezony zaostávali. Měli jsme spoustu utkání dobře rozehraných, ale nedokázali jsme je dotáhnout do vítězného konce. Dalším důvodem byla velká marodka v měsíci prosinci. Chybělo nám devět hráčů základní sestavy. Jako poslední důvod nepostupu mezi nejlepších 12 vidím ještě ve větší důslednosti hry v obranném pásmu a větší zodpovědnosti hráčů na kotouči.

Čím se letošní tým vyznačoval? Jaké byly jeho silné a slabé stránky?

Letošní tým byl složen ze tří hráčů ročníku 1997, ročníků 1998, 1999 a velmi talentovaných hráčů ročníku 2000. K jeho silným stránkám patřila bojovnost, nasazení, odvaha při blokování střel, emoce. Zaostávali jsme, jak jsem už zmiňoval, v proměňování šancí, ve zrychlení a zpomalení hry a také nám chyběla větší disciplína.

Které hráče byste za letošní ročník pochválil, kdo docílil největšího pokroku?

Nikdy jsme s kolegou Wesleyem nechválili jednotlivce, protože výsledek dělá celý tým. Vždycky jsme tým nejen chválili, ale i kárali jako celek. Pokud jsme byli s někým nespokojeni, mluvili jsme s ním individuálně.
Dobře. Na závěr sezony tedy uděláme výjimku. Můžeme říci, že v tomto roce jsme byli spokojeni s dvacetigólovým Danielem Dlabajou a oběma gólmany – Hufem a Šimonů. Velmi dobře se jevili obránci Jenáček s Dluhošem.

Do reprezentace dostali pozvánku Jakub Jenáček a Jan Václavek. 

V týmu jsme měli velmi nadějné a talentované hráče. Například Jenáček nebo Dluhoš. Ti se dostali do mládežnických reprezentací U18 a U19. Měli jsme i další, kteří ale nedokázali svůj potenciál na ledě prodat. Honza Václavek hrál WSM Ligu v Litoměřicích. Zmiňovaní hráči jsou talentovaní, ale talent v dnešní době už nestačí. Bude záležet jen na nich, jak na sobě budou dál pracovat a rozvíjet se.

Někteří hráči jako Gazda nebo Padrnos odehráli vícero utkání za A-tým. Je to dobrá vizitka pro juniorku? Je nějaký z hráčů letošní juniorky velmi nadějný s výhledem na extraligu?

Smyslem trenérské práce s mládeží je vychovávat hráče pro seniorský hokej, což si myslím, že se daří. Důkazem toho jsou hráči Karafiát, Gago, Padrnos, Gazda, Václavek či Fryšara patřící věkem do juniorské kategorie, ale v této sezoně odehráli velmi slušnou porci utkání v seniorských soutěžích (ELH, WSM Liga). Jsou to kluci, kteří mají naději se v budoucnu v mužských kategoriích trvaleji prosadit.

Jaký bude rozdíl mezi letošní a příští sezonou juniorky?

Oproti loňsku, kdy tým tvořili převážně ročníky 1998 a 1999, v příští sezoně juniorský tým budou tvořit hráči tří ročníků 2000, 2001 a 2002. Bude větší konkurence, což by se mělo odrazit ve větší tréninkové morálce a celkovém přístupu k lednímu hokeji. To ale ukáže až čas, co jsou kluci schopni obětovat pro tento sport. Další výraznou změnou je, že soutěž bude v příštím roce sestupová, takže bude daleko větší tlak jak na hráče, tak i na trenéry.

Jaký bude model letní přípravy. Budou tam změny?

Letní příprava bude jiná v tom, že v přípravě budou kluci ze tří ročníků, což z fyziologického hlediska bude vyžadovat větší diferenciaci hráčů, například při rozvoji síly.

Závěrem bych chtěl poděkovat kolegovi Leonovi Wesleyovi za obětavost, ochotu a spolupráci, Pavlu Blažkovi, našemu vedoucímu, který se také staral nejen o dobrou náladu v týmu a všem ostatním, kteří se o kluky starali. Jak dvojici lékařů Petrů, Sucháček, fyzioterapeutovi panu Brabcovi a dalším.