Trenér dorostu Tomáš Jankovič: Cesta k úspěchu vede přes tvrdou a poctivou práci

Čtyři měsíce trvala letní příprava dorostu. Dlouhé období před začátkem nového ročníku extraligy končí, dorostenci se v sobotu na domácím ledě postaví k prvnímu utkání soutěže proti Vsetínu. Trenér týmu Tomáš Jankovič nyní hodnotí uplynulé týdny a měsíce.

Do kategorie dorostu v letošní sezoně spadají hokejisté ročníku 2003 a 2004. Ti se během léta připravovali pod vedením trenérů Tomáše Jankoviče a Jiřího Suhrady. „Letní příprava probíhala od 7. května do 28. června. Účastnilo se jí celkem 35 hráčů, z toho 33 hráčů do pole a 2 brankáři,“ přibližuje trenér Jankovič.

„Tato část přípravy byla zaměřena hlavně na získávání fyzické kondice a všeobecný rozvoj jednotlivých hráčů. K tréninkovým jednotkám jsme využívali posilovnu, tělocvičnu (rozvoj obratnosti a koordinace), PSG arénu (střelba, práce s holí), atletický stadion a v neposlední řadě jsme alespoň jednou týdně využili blízkého lesa.“

Při posilování trenéři dbali nejen na rozvoj síly, ale také na správnost cvičení, aby dala tato část přípravy mladým hokejistům co nejvíce. „V posilovně nám velmi pomohla přítomnost Radka Vašíka. Ten hráče učil základní techniku při silové přípravě (zaměřena na všeobecný rozvoj bez větších zátěží, práci s vlastní vahou těla, dynamiku), jelikož má s touto přípravou mnohaletou zkušenost. Považujeme za nutné, aby hráči dané cviky zvládli hlavně technicky správně, a předcházelo se tak zraněním,“ vysvětluje šéf zlínské střídačky.

Na začátku letních prázdnin dostali hokejisté tři týdny volna, po němž přišla na řadu další, tradiční fáze přípravy na novou sezonu – trénink na ledové ploše. „Na led jsme poprvé vyjeli 23. července. První dva týdny jsme se zaměřili na kondiční část přípravy. Tato fáze byla oživena celkem čtyřmi zápasy s kanadskými výběry, což pro nás byla příjemná změna a hlavně zkušenost se setkat se zámořským stylem hokeje. Poté následoval ještě týden náročnějších tréninků a další dvě přípravná utkání, po nichž jsme zredukovali kádr na 25 hráčů a 2 brankáře,“ pokračuje Jankovič. Aktuální soupisku zlínského dorostu naleznete zde.

V polovině srpna Zlín hostil kvalitně obsazený turnaj Zlín Cup, kterého se vedle domácího týmu zúčastnily ještě Hradec Králové, Plzeň, Kometa a Havířov. Do tohoto turnaje nastoupil zlínský dorost s již zúženým kádrem. Podrobněji jsme o Zlín Cupu psali zde. „Turnaj splnil účel. Odehráli jsme těžká utkání proti velmi kvalitním týmům. Zápasy nám ukázaly, na čem je potřeba zapracovat. Poté už jsme se více věnovali herním činnostem, kombinacím a pomalu směřovali přípravu k hledání optimální sestavy na začátek extraligy. K tomuto účelu nám posloužila také další dvě přípravná utkání.“

O konkrétních cílech pro nadcházející sezonu zatím zlínský trenér nechce příliš mluvit. „Samozřejmě uděláme maximum, co bude v našich silách, abychom nebyli v extralize jen do počtu, abychom si na konci sezóny mohli říct, že jsme jako tým odvedli kus dobré práce.“ První extraligové utkání odehrají Zlínští už v sobotu na domácím ledě proti Vsetínu. Začátek je ve 12 hodin.

Vedle odvedené práce v přípravě si Jankovič cení také přístupu svých svěřenců k tréninku. „Rád bych pochválil všechny hráče, kteří prošli letní přípravou, ať už nakonec zůstali ve Zlíně nebo ne. Tréninková morálka a chuť do trénování byly na vysoké úrovni a je potřeba v tom pokračovat. Jedině přes tvrdou, poctivou práci vede cesta k úspěchu. Ale nezapomínejme, že hokej je především zábava, radost a musíme ho mít rádi. Pak budeme úspěšní.“