Trenér Svoboda: A-tým je profesionální, u juniorů je třeba respektovat studium a věk

Trenér Robert Svoboda se po svém působení u mužů vrátil na lavičku zlínských juniorů. Pod jeho vedením se nejstarší mládežnická kategorie připravuje na novou sezonu, do níž mladí Berani vstoupí jako účastník nově utvořené DHL juniorské ligy akademií.

K juniorům se vracíte po dvou a půl sezónách. Podařilo se vám rychle se přeorientovat na jinou věkovou kategorii, nebo jste si musel chvíli zvykat?
Samozřejmě je to rozdíl, především v organizaci celého procesu. Zajištění veškerých činností mužstva je více méně jen na trenérovi a dobrovolných spolupracovnících, kterým za to patří velké poděkování.

Myslíte, že by vám mohly zkušenosti ze zlínského A-týmu pomoct teď při vedení juniorů? Jak?
To je jednoznačné. Vést v pozici hlavního trenéra tým v nejvyšší domácí soutěži člověka určitě profesně posune. Získáte větší nadhled a důležitost obou kategorií je nesouměřitelná. Tím pádem doufám, že budu moci klukům předat právě to, co se od nich bude eventuálně čekat v mužích.

Z pohledu vás jako trenéra – v čem se nejvíce liší vedení juniorského a seniorského mužstva?
To už jsem zmínil. A tým je celkově plně profesionální, věnujete se především sportovní stránce. U juniorů je nutné respektovat navíc jejich studijní povinnosti a věk.

Stihl se během necelých tří sezon juniorský hokej nějak viditelněji proměnit? Pozorujete nějaké trendy, nebo očekáváte podobnou práci jako při svém posledním působení u této kategorie?
Určitě se v něm ukazují směry moderního hokeje. Cílem této kategorie je naučit hráče správným návykům, které jim pak mohou pomoci při přechodu do seniorů. To se v našem klubu opět daří, což dokládá pohled na soupisku A-týmu a počet našich odchovanců.

Jak jste zatím spokojený s průběhem letní přípravy? Osvědčila se novinka v podobě každotýdenního tréninku na ledě?
Příprava probíhala podle plánu. Neměli jsme žádná zranění. Led byl skvělým doplňkem celé přípravy a dnes již do ní určitě patří.

Možná je to zatím předčasné, ale jaké máte s juniory cíle pro nadcházející sezonu?
Cíl jsem již zmínil – vychovat někoho dalšího pro seniorský hokej. A samozřejmě se snažit o co nejlepší kolektivní výsledek, který umocňuje pozitivní prožitek z kolektivní hry.

×
Odehrané 15:00 | Muži
PSG Berani Zlín
HC Kometa Brno