Trenér SD Zdeněk Sedlák: Kluky jsem pochválil. Plnili pokyny a dali do hry všechno

Zklamání z výsledku, ovšem pochvala za herní projev. Staršímu dorostu minulý týden skončila sezona – konečnou stanicí se mu stalo osmifinále play-off proti Plzni, která byla papírovým favoritem série. Nyní nastal čas na zhodnocení nejen vyřazovací části, ale i celé sezony.

Osmifinálová série začala v Plzni divokou přestřelkou, na Zimním stadionu Luďka Čajky pak vyvrcholila dramatickou bitvou až do posledních vteřin. Zlín nakonec po výsledcích 5:8, 2:8, 4:2 a 2:3 prohrál 1:3 na zápasy. „Byla to vyrovnaná série. Výsledek nás mrzel, protože jsme byli ve většině utkání lepším mužstvem, přestože Plzeň byla favoritem,“ říká trenér starších dorostenců Zdeněk Sedlák.

„V prvním zápase jsme vedli 3:0, později 4:2 a ještě do třetí třetiny jsme nastupovali s jednobrankovým náskokem. Byli jsme lepší, vyhrál však šťastnější. Do druhého utkání jsme špatně vkročili a brzy prohrávali 0:4, což ovlivnilo naši hru a průběh celého zápasu. Tady hrála lépe Plzeň,“ hodnotí zlínský trenér první dva duely na západě Čech.

„Ve třetím utkání jsme hráli o vše, kluci makali na sto procent. I když jsme prohrávali 1:2, ukázaly se morálka a charakter mužstva a v poslední minutě jsme to otočili a vyhráli. Čtvrtý zápas ovlivnila dvě naše oslabení, v nichž jsme pustili Plzeň do vedení. Od druhé poloviny utkání jsme přebírali taktovku hry a snažili se o srovnání výsledku. I když jsme hosty nepustili v posledních deseti minutách z jejich třetiny, nepodařilo se nám vyrovnat.“ popisuje pokračování osmifinále na zlínském ledě.

Co tedy sérii Zlína s Plzní rozhodlo? „Play-off je o momentální formě hráčů. Kluci plnili všechny pokyny, dodržovali systém hry, bojovali a dali do zápasů všechno. Za to jsem je pochválil. Rozhodli rozdíloví hráči Plzně. Zlín hrál kolektivně, měli jsme čtyři vyrovnané pětky. Plzeň neměla tak vyrovnané mužstvo, ale měla ve svém středu tři hráče, kteří se postarali o většinu vstřelených branek,“ myslí si trenér Sedlák.

Cílem sezony byl postup do play-off


Osmifinálová série byla vyvrcholením sezony, která nabídla výborné, napínavé a vítězné zápasy, ale také například devítizápasovou sérii porážek. Zlín si už na podzim zajistil přímý postup do vyřazovací části díky konečnému druhému místu ve skupině E. „Za cíl jsme si stanovili play-off, což se nám podařilo splnit.“

„Sezona se skládala ze tří částí. V té první jsme postoupili z těžké skupiny přímo do play-off. Ve druhé části sezony jsme hráli o umístění. Posunuli jsme naše klíčové hráče do juniorky, kde se prosazovali v prvních dvou pětkách, a dali příležitost všem hráčům ze soupisky a mladším hokejistům. Snažili jsme se rozvíjet jejich individuální schopnosti a dovednosti. V tuto dobu nebyly důležité výsledky, ale herní projev týmu a zapracování mladých hráčů,“ vysvětluje Sedlák filozofii zlínského mužstva. „Tým se celou sezonu formoval, jeho forma vyvrcholila v play-off, kdy se kluci semkli a bojovali jeden za druhého.“

„Letošní výběr měl dva vyrovnané gólmany, kteří se pravidelně střídali a v mnoha zápasech nás podrželi. Snažili jsme se o ofenzivní obranu – naši obránci se zapojovali do útočné fáze, což je moderní trend. V útoku jsme neměli typického střelce, kluci byli vyrovnaní.“ Pohled do týmových statistik trenérova slova potvrzuje. Nejproduktivnějšími hráči základní části se stali útočník Lukáš Světlík a obránce Jiří Suhrada – oba nasbírali celkem 27 bodů. Další čtyři hokejisté pak dosáhli minimálně na 20 bodů. Ve čtyřech zápasech play-off proti Plzni se gólově prosadilo hned jedenáct různých hokejistů a celkem sedmnáct hráčů získalo alespoň jeden kanadský bod.

Zatímco v první části sezony hráli starší dorostenci jen s moravskými a slezskými týmy (Vítkovice, Havířov, Vsetín a Třinec), od konce listopadu se mužstvo potkávalo se soupeři z celé republiky. Podle Sedláka je rozdíl mezi týmy z moravské části soutěže a týmy z Čech patrný hlavně v individuálním pojedí hry. „Moravská část je spíš kolektivní, v našem týmu chyběly individuality,“ je přesvědčen zlínský kouč.

Mladí hokejisté mají nyní čas na to, aby si vyčistili hlavu a dohnali případné zameškané povinnosti. Už zanedlouho je však čeká ještě náročnější boj o místo na soupisce než dosud. Hokejový svaz totiž odsouhlasil nový model dorostu se třemi ročníky „Letní přípravu zahájíme poslední týden v dubnu. Kluci mají v těchto dnech volno, aby si odpočinuli a doplnili učivo ve škole. Z mého pohledu je škola důležitá. V létě pak nastane velká konkurence, v jednom týmu se potkají ročníky 2000, 2001 a 2002 – to je velký počet hráčů, kteří budou usilovat o své místo v mužstvu.“

„Chtěl bych poděkovat klukům a realizačnímu týmu – asistentovi Martinu Kosteleckému a vedoucímu mužstva Zdeňku Jaroňkovi za celou sezonu,“ dodává zlínský trenér na závěr.