Trenér Jankovič si vyzkoušel práci v reprezentaci: Věřím, že mě to posune dál

Český národní tým do 16 let se těsně před Vánoci sešel k přípravnému kempu v Jindřichově Hradci a Soběslavi. Přestože se na žádného z mladých Beranů v nominaci nedostalo, své zastoupení zlínský klub na soustředění nejmladší reprezentace přece jen měl – Tomáš Jankovič se ho zúčastnil jako hostující trenér.

Česká „šestnáctka“ se pod vedením hlavního trenéra Petra Hakena sešla v pondělí 16. prosince a strávila společně celý týden. Předvánoční soustředění mladých hokejistů vyvrcholilo třemi zápasy proti Rusku (Češi třikrát prohráli 0:2, 0:1 a 1:2). Kouč Tomáš Jankovič, který ve Zlíně vede dorostence, se na celý týden stal plnohodnotnou součástí realizačního týmu, kempu se zúčastnil jako hostující trenér. „Byla to pro mě obrovská čest. Být trenérem u reprezentace považuji za úplně nejvíc, co se může trenérovi poštěstit,“ říká.

Jakou roli zastává hostující trenér? Mohl byste přiblížit svou práci na soustředění?
Realizační tým mě okamžitě po příjezdu vzal mezi sebe, takže moje pozice byla stejná jako ostatních asistentů – účastnil jsem se kompletně celého programu, chodil jsem s týmem na led a na porady. Při zápasech bylo mým úkolem sledovat zakládání útoků našich obránců a naši úspěšnost při této činnosti. Dále jsem v jednom utkání pomáhal trenérovi brankářů se střelbou – zaznamenávali jsme, ze kterých pozicí naši hráči i Rusové střílí. O přestávkách jsem ostatním trenérům sdělil své postřehy z každé třetiny a diskutovali jsme o nich.

Byla to vaše první reprezentační akce?
Už jsem absolvoval několik podobných akcí v pozici manažera nebo organizátora, ale sraz šestnáctky byla moje první akce v pozici trenéra.

Dokázal byste popsat, co vám účast na soustředění přinesla? Co jste se naučil nebo v čem vám přípravný kemp rozšířil obzory?
Velkým přínosem pro mě byla hlavně taktická příprava na utkání a celková analytika jednotlivých herních situací, které připravoval trenér brankářů a video kouč Lukáš Mensator. Byly opravdu fantasticky zpracované, a to jak ze zápasů, tak z tréninků. Dále to byly samotné tréninky na ledě – byly vždy zaměřeny na konkrétní herní situaci a opět rozebrány do posledního detailu na základě videí ze zápasů soupeře. Když to shrnu, celý přípravný kemp byl pro mě jednou velkou zkušeností. Věřím, že mě posune v mé trenérské praxi dál.

Mohou vás zkušenosti z takové akce inspirovat pro další práci v klubu?
Inspirace to pro mě nepochybně je. Některé věci by se daly použít i v našem klubu, a to nejen v kategorii, kterou trénuji. Na trenérské radě klubu proto přednesu své poznatky a chtěl bych je začlenit i do tréninku. Současně ale říkám, že nelze jen něco kopírovat. Ano, každý trenér by se měl neustále vzdělávat, učit. Ovšem zároveň by měl mít svou vlastní cestu.

Jaké jsou tedy vaše celkové dojmy, když se ohlédnete zpět?
Z akce jsem měl velmi dobrý dojem, přípravný kemp jsem si opravdu užil. Jen mě mrzí, že jsme všechna utkání těsně prohráli. Šance jsme měli, bohužel nám ve finální části chyběl klid a trochu více zabijáckého instinktu. Každopádně jsem poznal kluky z různých klubů, bylo to pro mě velmi obohacující. Takový impulz do další práce. Tímto bych chtěl poděkovat celému realizačnímu týmu, který si mě vybral a umožnil mi částečně si splnit sen.