Trenér Antonín Stavjaňa: Je fajn být doma. Návrat hlásí i útočník Köhler

Touto krátkou frází okomentoval svůj návrat do Zlína Antonín Stavjaňa, který se téměř po sedmnácti letech vrací na lavičku Beranů. "Byl jsem tady dlouho jako hráč, navíc jsem tady začal trenérskou kariéru," vzpomíná na dobu, která se zase vrací.
K návratu do Zlína byl lákán Stavjaňa několikrát, až nyní ale na nabídku klubu kývl. "Opravdu, ta slova, že je fajn být doma, vystihují mé aktuální pocity, není co dodat. Nyní už nastal čas pro to, abych nabídku Zlína přijal. Umocnilo to navíc fakt, že v Nitře je po komunálních volbách nejistá budoucnost klubu. Dříve to byly nabídky na manažerské pozice, a tak nějak mě to trénování zřejmě bude bavit víc. Pracujete s mladými lidmi, každý den se děje něco nového, udržuje vás to jako člověka," pověděl šestapadesátiletý nový kouč PSG Berani Zlín. Minulé sezóny strávil v Nitře, kde každý rok vybojoval cenný kov. 

Naposledy dokráčel s mužstvem až do finále, i vinou toho si moc volna mezi sezonami neužije. "Chvilku jsem si alespoň odpočinul s manželkou v Karlových Varech přes Velikonoce, ale v pondělí už začínáme letní přípravu. S Nitrou jsme se dostali až do finále, to bylo nad plán. Měl jsem už měsíc domluvený byt ve Zlíně a za celou tu dobu jsem se nedostal k tomu, abych si přebral klíče. Vyřadili jsme postupně dva adepty na titul. První Trenčín, kde nás ale série stála mnoho sil. Byla to řežba, ve které jsme přišli o pět hráčů. Sedmizápasová série se Zvolenem pro nás taky dopadla dobře, ale ve finále s Banskou Bystricou už nebylo kde brát," popisoval zápasy uplynulého play off Stavjaňa.

Dlouhá sezona Nitry mu celkově zkomplikovala situaci, složení nového kádru tak dostali do rukou především jednatelé klubu Martin Hosták a Jiří Šolc. "Složení kádru bylo na nich. Musel jsem souhlasit, že Zlín hrál v poslední sezoně výborně a mnoha změn není třeba," pověděl Stavjaňa, jehož asistentem bude Martin Hamrlík. Mimochodem, když Stavjaňa začínal trenérskou kariéru, Hamrlíka vedl ve Zlíně co by mladíka. "A teď to potáhneme spolu. Je to super člověk, blázen do hokeje, někdy si říkám, že to musí mít doma těžké. Zatím jsme spolu řešili nějaké věci jenom po telefonu, ale už se těším, až si sedneme a probereme, co a jak," pověděl lodivod Zlína.

Ten má nyní s Berany před sebou devítitýdenní letní přípravu. "S Martinem jsme se domlouvali na základním konceptu přípravy. Čtyři týdny budou objemové a poté bychom chtěli vyrazit na nějaké soustředění. Pak bychom chtěli zapracovat na dynamice," řekl Antonín Stavjaňa. "Věřím, že budeme hrát o to, abychom vylepšili alespoň o krůček loňskou sezonu. Snad nám v tom pomůže i pár posil," dodal. 

První dvě už Zlín zveřejnil, ze zámoří se vrátil obránce Lukáš Buchta, na středeční tiskové konferenci pak byl představen návrat útočníka Bedřicha Köhlera z Komety Brno. "Minulý ročník mně úplně nevyšel. Když jsme hledali řešení, první, co jsem řekl agentovi, tak bylo, ať zavolá do Zlína. Mám tady barák a rodinu, beru to tady už jako domov. Jednání byla rychlá a korektní, jsem rád, že jsme se dohodli," řekl čtyřiatřicetiletý Köhler.

FOTO: ZLÍNSKÝ DENÍK - JAN KARÁSEK