Tomáš Žižka zaútočí na další mety. Do hokeje mám pořád chuť

Jedním z nejzkušenějších hráčů v české extralize bude v nadcházející sezoně opět kapitán PSG Berani Zlín Tomáš Žižka. Čtyřicetiletý bek naskočí do své jednadvacáté sezony v nejvyšší soutěži, dále tři roky působil v zámoří a jednu sezonu odehrál v Rusku! Před sebou má další významné milníky, v září odehraje 1 100. zápas v nejvyšší soutěži a v příští sezoně se stane v historii klubu nejstarším zlínským hráčem v extralize. V březnu podstoupil úspěšně operaci ruky a už střádá plány na další sezonu. „Chuť do hokeje mám pořád, cítím, že mohu týmu pomoci. Věřím, že v příští sezoně odehraji ještě více zápasů a hodně vítězných. Doufám, že mě hokej bude stále bavit jako minulou sezonu,“ pověděl kapitán zlínských Beranů.
Hokejový matador Tomáš Žižka podepsal během uplynulé sezony s vedením Beranů novou jednoletou smlouvu. Do vyřazovacích bojů play off s Olomoucí nastoupil se se zraněním a v polovině března absolvoval operaci bicepsové šlachy na levé ruce. Dva zápasy předkola play off ještě odehrál, ale další by vynechal. „Klukům jsem přál, aby se hrálo dále, ale pandemie koronaviru zastavila sportovní svět. Zákrok jsem podstoupil na olomoucké klinice u doktora Neorala. Před třemi týdny mně sádru sundali a v minulý týden dopadla poslední kontrola velmi dobře. Sám doktor byl překvapen, jak to drží. Ruku začínám už postupně zatěžovat,“ uvedl Tomáš Žižka, který počítá s tím, že se během letní přípravy dostane zpět do stoprocentního zdravotního stavu.

Zatímco Berani zahájili v závěru dubna letní dril na novou sezonu, šéf zlínské kabiny začne dohánět tréninkové manko. „S trenérem Robertem Svobodou jsme domluveni, že absolvuji suchou přípravu v individuálním režimu. Nemůžu například s týmem do posilovny, ruka ještě nesnese velkou zátěž, ale nebude to problém. Už loni jsem se víceméně připravoval sám,“ upřesnil majitel sedmi extraligových medailí včetně jednoho zlatého kovu se Slavií.  

Následná rekonvalescence po operaci přišla během celorepublikové karantény. Zlínský kapitán působil s rukou v sádře doma také jako učitel, neboť je otcem čtyř dětí. „Fungujeme jako škola. S dětmi se učíme a děláme úkoly, které zadávají učitelé online. Jednou rukou jsem pomáhal manželce s domácími pracemi. Vzhledem ke karanténě a vládním nařízením jsme byli pouze doma. Z tohoto hlediska jsem si vybral dobrý termín, celý národ byl doma a vůbec mě to netrápilo. Na druhou stranu denní rytmus byl pořád stejný a občas i hodně náročný. Ale všechny rodiny s dětmi to mají stejné,“ vzpomněl na současné dny řady rodičů.

Tomáš Žižka měl v rámci suché přípravy již loni menší omezení a vynechal některé cviky. Letos bude po březnové operaci trénovat individuálně a program si sestavuje sám. „Za ty roky už vím, co tělo potřebuje. Musím plnit tréninkové objemy, které zůstávají stejné, ale nic neošidím. Teď někdy trénuji i se synem, který hraje hokej za dorostu. Nemají společné tréninky, tak si vezmeme jejich plán a děláme cviky ve dvou. Je to zajímavější a leckdy se i hecneme,“ vysvětlil Žižka.

Právě jeho nejstarší ratolest, zanedlouho patnáctiletý syn Tomáš možná naváže na otcovu kariéru. Dovede si úspěšný otec představit, že spolu nastoupí v jednom týmu? „Má před sebou dorostenecká a juniorská léta. Nevím, jak by nám to fungovalo na ledě, protože má na řadu věcí svou hlavu. Jak se ale říká, nikdy neříkej nikdy. Představa je to pěkná a hodně vzdálená, ale uvidíme.“

Už je čtyři extraligové zápasy chybí Žižkovi do hranice 1 100 odehraných utkání v nejvyšší soutěži. Nebýt zranění v uplynulé sezoně, mohl na tuto cifru dosáhnout již dříve. Jako v pořadí devátý hokejista v české extralize překoná tuto metu na začátku příští sezony. „Ve svém pokročilém hokejovém věku jdu zápas od zápasu. Starším hráčům chvíli trvá, než se dostanou do tempa. První týdny na ledě jsou náročné a tréninky hodně intenzivní. Chci být dobře připraven a věřím, že se nám zadaří. Loni se na mě lepila smůla na zranění, která se mně dříve vyhýbala. Věřím, že mě hokej bude stále bavit jako minulou sezonu,“ pověděl Žižka, který překoná v příští sezoně i rekord Rostislava Vlacha coby nejstaršího hokejisty Zlína v extralize. 

V letní přípravě Beranů dostane šanci zabojovat o extraligový dres řada odchovanců zlínského hokeje včetně devatenáctiletých juniorů. „Hokej ve Zlíně staví dlouhá léta na odchovancích. Nepatříme sice k ekonomicky silným klubům v extralize, ale velmi dobrá práce s mládeží se nám vyplácí. Mladí kluci si mohou pílí a kvalitou vybojovat místo v hráčském kádru. Za pár let právě oni potáhnout tento klub. Teď mají šanci být v letní přípravě a hrát přípravné zápasy,“ uzavřel Tomáš Žižka. Vizitka Tomáše Žižky
Datum narození: 10. 10. 1979, Šternberk
Počet odehraných sezon v extralize: 20
Extraliga: 1096 zápasů, 92 góly
NHL: 25 zápasů, 2 góly
Reprezentace: 28 zápasů, 2 góly
Hráčská kariéra: 1997/2001 (Zlín, extraliga), 2001/2004 (Manchester Monarchs, AHL), 2002/2004 (Los Angeles Kings, NHL), 2004/2005 (Spartak Moskva, Rusko), 2004/2011 (Slavia Praha, extraliga), 2011/2014 (Kometa Brno, extraliga), 2014/do současnosti (Zlín, extraliga).
Největší úspěchy: starty v kanadsko-americké NHL, 1. místo česká extraliga 2007/2008, nejlepší obránce extraligy v sezoně 2007/2008,  2. místo česká extraliga 1998/1999, 2005/2006, 2008/2009, 2011/2012, 2013/2014, 3. místo česká extraliga 2009/2010