Statistiky jsou fajn, ale důležitý je úspěch týmu, shodují se Jecho a Heš

Přestože jsou oba věkem stále ještě starší žáci, postupně sbírají první zkušenosti i v dorostenecké extralize. Útočníci Adam Jecho (na snímku vlevo) a Lukáš Heš (vpravo) patří k velkým nadějím klubu. První jmenovaný, ač je o rok mladší, nastupuje letos za dorost pravidelně, druhý zase patří k tahounům zlínských deváťáků. A oba věří, že se jednou prosadí i mezi dospělými.
Devátá třída má za sebou nabitý leden. Vedle ligových zápasů se mladí Berani ještě zúčastnili mezinárodního turnaje v Německu a někteří také reprezentovali Zlínský kraj na mládežnické olympiádě, kterou hostil Karlovarský kraj. Jecho i Heš patří k těm, kteří stihli obě akce. A v silné konkurenci byli vidět.

Jak se zpětně díváte na turnaj v německém Mannheimu, na který jste s deváťáky jeli? Jak se vám tam líbilo?
Heš: Turnaje se zúčastnily kvalitní týmy, zápasy byly vyrovnané. Ne všechny se nám vydařily, ale tak nedá se... Až na kabinu, která byla trochu menší a skromnější, tam byly perfektní podmínky. Hodně se mi v Německu líbilo.
Jecho: Konkurence byla veliká, turnaj byl super. V Mannheimu je krásná hala, ve které hraje A-tým, a pak ještě další dvě menší. Už to tam trošku známe, přece jen se tam už nějaký ten rok jezdí.

Krátce před turnajem se ještě konala Olympiáda dětí a mládeže v Karlovarském kraji, na které jste oba hráli. Stihli jste se vůbec mezi oběma akcemi vrátit domů?
Heš: To ne, jeli jsme rovnou z Chebu. Kluci nás, co jsme hráli na olympiádě, vyzvedli cestou a jeli jsme přímo do Mannheimu.

Zlínský kraj skončil na olympiádě šestý, jak tento výsledek s odstupem času hodnotíte?
Jecho: Celkově je šesté místo, myslím, super. Ale náš tým měl rozhodně i na medaile. Ve skupině nám možná chybělo trochu víc štěstí, měli jsme být lépe připravení na zápas s Jihočeským krajem, který rozhodl ve skupině v náš neprospěch.

Konkrétně vám dvěma se dařilo také individuálně. Adam byl nejproduktivnějším hráčem turnaje, Lukáš zase na děleném prvním místě mezi střelci.
Heš: Nám oběma se dařilo výborně, většinu gólů jsem dal po přihrávce tady od Adama. Dost nám to šlo, doplňovali jsme se. Jsem rád, že se mi tak dařilo, ale ještě radši bych byl, kdybychom došli s týmem dál.
Jecho: Jak říkal Lukáš, tady ty individuální statistiky jsou pro nás oba až na druhém místě. První je týmový úspěch. Ale po osobní stránce to bylo samozřejmě perfektní, že se nám dařilo.

Hrajete spolu v jedné lajně i ve Zlíně v klubu?
Heš: V dorostu moc ne, ale v deváté třídě ano, tam spolu hráváme.
Jecho: V deváté třídě skoro vždycky.
Heš: Odjakživa jsme byli ve stejném týmu a v jedné řadě spolu hráváme, řekl bych, tak od čtvrté třídy. Ještě s námi nastupuje Martin Holba. Myslím, že nám to spolu dost jde.

Jak vnímáte jeden druhého po hokejové stránce? Zkuste se navzájem popsat.
Heš: Adam je rychlý bruslař, dobře vidí hru a je také výborný střelec. V zakončení mu nechybí důraz.
Jecho: Lukáš je bojovník. To je, myslím, jeho největší doména. Pro naši lajnu dokáže vybojovat spoustu puků, z toho potom těžíme my ostatní. Navíc má cit pro hru a výbornou přihrávku.

Předpokládám, že jste se do takových okamžiků dostali. Každopádně – zkuste si představit situaci, kdy v zápase jdete spolu proti soupeři do přečíslení. Jak myslíte, že byste se zachovali s pukem na hokejce?
Heš: Kdybych já měl puk na hokejce, tak bych asi nahrával. Nemám moc přesnou střelu, ale moje nahrávka je, myslím, dobrá.
Jecho: Když vidím, že můžu poslat přihrávku spoluhráči, který bude střílet do prázdné, tak by bylo asi trošku divné mu ten puk nedat. Ale samozřejmě záleží na konkrétní situaci. Zase se říká, že střela je lepší než nic.

Jak náročné je pro vás skloubit školu a studijní povinnosti s hokejem?
Heš: Dá se to, snažím se. Když dojdu domů, tak té práce do školy je hodně. Teď se mi podařilo udělat zkoušky z angličtiny a francouzštiny, takže dobré.
Jecho: Vzhledem k tomu, že tréninky míváme pouze odpoledne a jen v pondělí a ve středu ještě navíc dobrovolné akademie, tak toho času sice není spousta, ale dá se to zvládnout. Nějaký prostor tam je.

Lukáš je v deváté třídě, Adam v osmé. Už víte, kam byste chtěli pokračovat po základní škole?
Heš: Já na gymnázium TGM ve Zlíně. Buď do sportovní třídy, nebo do klasické. Ale to ještě nejsem rozhodnutý.
Jecho: Tady ve Zlíně jsem přemýšlel o zdravotní škole, ale možná bych na střední školu chtěl někam do zahraničí, do Evropy. Ale kam přesně, to zatím ještě nevím.

Co vaše hokejové vzory? Máte nějaké?
Heš: Já mám hokejový vzor v Davidu Pastrňákovi. Líbí se mi, jako má střelu a jak vidí hru kolem sebe.
Jecho: Pro mě je vzorem Sidney Crosby z Pittsburghu. Je to dlouhodobý tahoun týmu. Kapitán, na kterého se ostatní mohou spolehnout. A dále Nathan MacKinnon z Colorada, ten výborně bruslí a má suprovou střelu.

Útočník Lukáš Heš.
Útočník Adam Jecho.