Staronový trenér Robert Svoboda: Tým má kvalitu. Věřím, že to zvládne

V listopadu 2016 poprvé, v říjnu 2019 podruhé. Hlavní trenér PSG Berani Zlín Robert Svoboda opět přebírá extraligový tým v rozjeté sezoně s jasným cílem – zachránit zatím nepříliš dobře se vyvíjející situaci. Před třemi lety vystřídal Rostislava Vlacha a poprvé to dvaapadesátiletý kouč zvládl. Nyní střídá na postu hlavního kouče Antonína Stavjaňu. Pevně věří, že vytáhne Berany ze dna i tentokrát.
„Je to samozřejmě těžká situace, ale první trénink byl velmi dobrý, hráči nejsou nijak skleslí. Je potřeba tuto pozitivní energii přenést do zápasů, do výsledků a do sebevědomí. Jsem přesvědčený, že tým má svou kvalitu, je oproti loňsku doplněný a dokáže to zvládnout,“ pověděl Robert Svoboda po úvodním tréninku po svém znovujmenování.

Celé dvě sezony, které koučoval od začátku, zvládl dvaapadesátiletý kouč Svoboda úspěšně, vždy s týmem postoupil do předkola play off. Jeho nástupce Antonín Stavjaňa měl cíl čtvrtfinále, po jedenácti kolech však tým jen dvakrát vyhrál a dostal se na samé dno extraligové tabulky. „Je před námi ještě skoro celá sezona. Věříme, že zlepšení přijde. Neznamená to, že vyhrajeme hned v neděli v Hradci Králové, ale časem bodíky budou naskakovat. Upínáme se k tomu, kdy se nám vrátí zranění hráči. Samozřejmě jedná se o velký zásah do týmu. Ale pravdou je, že i loni jsme měli zraněného Honejska, Hermana, Okála a zvládli jsme to,“ uvedl Svoboda.

Staronový zlínský trenér nabídku k návratu na extraligovou střídačku dlouho nezvažoval. „Neváhal jsem, práce mě bavila. Byla fajn a rád se k ní teď vracím. Kluci vědí, co ode mě očekávat, jaký herní styl atd. Klukům to sedělo a i diváci to ocenili,“ řekl bývalý obránce, který převzal i kompetence sportovního manažera extraligového týmu. „Padlo to na mě. Obsahuje to vše okolo pohybu hráčů v hlavním týmu, doplnění, střídavé starty a hostování. Ale jak říkám, upínáme se k návratu hráčů z marodky. Když tým drží pohromadě, dají se nějaké díry zacelit,“ objasnil Robert Svoboda.

Po prvním tréninku na ledě PSG arény chválil francouzského útočníka Valentina Claireauxe, který přišel na zkoušku do listopadové přestávky.„Pozitivně mě překvapil, šanci určitě dostane. Stejně tak je jasnou brankářskou jedničkou nyní Marek Čiliak. Věříme, že potvrdí své kvality,“ uvedl Svoboda, jehož asistenti zůstávají Martin Hamrlík a trenér brankářů Richard Hrazdira. 

Z pozice mentora se naopak odešel bývalý útočník Jaroslav Balaštík. „Jsem rád, že spolupracuji opět s Larrym a Ríšou. Co se Jardy týče, korektně jsme se rozešli. Jeho angažování nebyla má volba, budeme pracovat v loňské osvědčené sestavě,“ uzavřel Robert Svoboda, hlavní trenér PSG Berani Zlín. 

Vizitka hlavního trenéra extraligového týmu PSG Berani Zlín:
Mgr. ROBERT SVOBODA (52) – narodil se 23. července 1967, po ledě se proháněl s číslem devět na zádech a ve Zlíně strávil celkem devět sezon v nejvyšší soutěži. Důrazný a poctivý obránce odehrál v první lize 280 zápasů a připsal si 38 bodů za 16 gólů a 22 nahrávek. Největší úspěch si připsal hned v premiérové sezoně 1984/1985, kdy nastoupil k šesti utkáním a stal se členem týmu, který vybojoval historický první medaili pro Zlín – bronz. Žlutomodrý dres oblékal až do roku 1994 a po skončení kariéry se začal věnovat trenérské práci u žáků a mládeže. Byl i asistentem trenéra u mládežnické reprezentace České republiky do 19 let. V listopadu 2016 převzal mužstvo po odvolaném trenérovi Rostislavu Vlachovi a málem dostal tým ze samého chvostu až do vyřazovacích bojů. Nakonec Berani zůstali těsně před branami play off. V následujících dvou sezonách mužstvo hrálo play off a postoupilo až do předkola, kde prohrálo s Olomoucí 1:3 na zápasy a poté s Mladou Boleslaví 2:3. V konečném účtování obsadilo vždy deváté místo. Letos vedl juniory Zlína a byl vedoucím hokejové akademie. Robert Svoboda je držitelem trenérské licence A.