Robert Hamrla trénuje mladé gólmany a říká: Nešvarem je časté zajíždění do brány

Bývalý extraligový gólman Robert Hamrla se stal od letošní sezony trenérem žákovských gólmanů v organizaci Aukro Berani Zlín. Je zodpovědný za přípravu a trénink mladých brankářů od 5. do 8. třídy. Celkem čtyřikrát za den ho můžete vidět na ledové ploše, jak udílí pokyny při trénincích nadějným brankářům, kteří se dali na gólmanské řemeslo. Časem z nich může vyrůst nový Libor Kašík nebo Jakub Sedláček.
„Iniciativa vzešla během letošního léta po schůzce s generálním manažerem klubu Martinem Hostákem. Bavili jsme se o mládežnickém hokeji a přišla řeč i na to, že ve Zlíně chybí u žákovských týmů trenér gólmanů. Na začátku letošní sezony jsme si sedli a domluvili se na spolupráci. Na zlínském zimáku jsem trávil již v minulosti hodně času, neboť oba synové hrají hokej a místní prostředí velmi dobře poznám. Coby trenér brankářů mám zodpovědnost za pátou až osmou třídu. Chodím na všechny tréninky, denně to obnáší zhruba čtyři tréninky,“ pověděl Robert Hamrla.
 
Hokejová veřejnost Hamrlu pozná jako bývalého extraligového gólmana, který hráčskou kariéru ukončil nečekaně brzy v sedmadvaceti letech po havárii hokejistů prvoligového celku Sareza Ostrava. Tehdy cestovali autobusem do ligový zápas do Berouna a při sjezdu z pražské magistrály havarovali. „Nerad na podzim roku 2004 vzpomínám. Seděl jsem v blízkosti řidiče a vyvázl z ošklivé nehody s těžkým zraněním. Koleno stále cítím při lyžování nebo velké zátěži. Legendární ostravský trenér Karel Metelka bohužel havárii nepřežil. Po nuceném ukončení hráčské kariéry jsem nastoupil v ligovém Prostějově jako sportovní manažer. Po revoltě hráčů vůči trenérovi, kterého jsme do klubu přivedli, jsem odešel a prostor dostalo podnikání,“ řekl Hamrla. V podnikání se úspěšně věnuje sportovnímu marketingu a venkovní reklamě. Jeho společnost mimo jiné zajišťuje partnery pro BPA, pomáhá shánět finance sledge hokejistům a dalším sportovním kolektivům.
 
Na zlínský hokej však nezanevřel, v předchozích letech působil jako vedoucí mužstva u žákovských týmů svých synů a nepravidelně pomáhal Petru Tučkovi při trénincích mládeže. „Láká mě vzdělávat se na brankářském poli. Mám velkou podporu od svazového trenéra gólmanů Radka Tótha. Dostal jsem od něj řadu materiálů, pozvání na semináře a školení mladých brankářů. Obdržel jsem i pozvání na stáž od reprezentačního trenéra brankářů Petra Jaroše do Jihlavy. Chci dopřát mladým gólmanům podporu, osobně sleduji a využívám moderní trendy,“ uvedl čtyřicetiletý Hamrla.
 
Zlínský hokej vychoval v posledních letech řadu špičkových gólmanů jako jsou například Jakub Sedláček nebo Libor Kašík. Velký talent z mladší generace nyní prokazují Daniel Huf  a Daniel Šimonů. „Výbornou práci tady odvádí Richard Hrazdira, což byl i jeden z důvodů, proč jsem tuto roli přijal. Můžu se od něho naučit spoustu věcí, není mezi námi žádná rivalita, spolupracujeme na velmi dobré úrovni,“ uvedl bývalý zlínský brankář.
 
Hamrla působí nové funkci už téměř tři týdny. Jak se naplnily jeho původní představy?  „Samozřejmě jsem měl určitou představu, co tato práce obnáší. Mám syna v bráně a spoustu věcí jsem s ním řešil již v minulosti. Co se týká tréninků, kluci potřebují dnes a denně trénovat. Největším problémem je, že kluci zajíždějí hodně do brány. Je potřeba to hlídat, stojím vedle nich na tréninku a stále jim to říkám. Tohle jim přesně chybělo, musí jít do zápasu jít připravení. Osobně si zvykám na větší zátěž, neboť mám po operaci levého chodidla. Doktoři mně dali titanový šroub a po pár trénincích noha občas ještě zabolí,“ vysvětlil bývalý gólman, který v extralize nastoupil za týmy Zlína, Karlových Varů, Havířova a Plzně k celkem 116 zápasům.
 
Robert Hamrla získává i teoretické znalosti, řadu času tráví u videa a studiem metodických materiálů. „Stahuji si videa, ale nejzásadnější věci mám od Radka Tótha, který mně přeposlal kompletní materiál Českého svazu ledního hokeje. Sled posledních událostí je tak rychlý, že jsem ještě začátkem září vůbec nepomyslel, že budu pracovat jako profesionální trenér brankářů. Vlastním trenérskou licenci C, možná si časem zvýším trenérskou licenci. Mám flexibilní podnikání a můžu se pustit do studia třeba hned.“
 
Radost mu dělají i dva synové – čtrnáctiletý Patrik a jedenáctiletý Adam, kteří po vzoru táty hrají rovněž lední hokej. „Starší syn Patrik podědil geny, od čtvrté třídy se postavil do brány. Hodně vyrostl do výšky, je velký a v bráně s tím hodně bojuje. Píle a chuť mu rozhodně nechybí. Uvidíme, jak na tom bude pohybově, coby mladší dorostenec a osmák měří už 186 centimetrů. Nikdy nebude mít styl jako například Libor Kašík. Mladší Adam nastupuje jako obránce za sedmou třídu,“ uzavřel Robert Hamrla, trenér brankářů u zlínských žáků.

Robert Hamrla v rozhovoru s kapitánem extraligového týmu mužů Ondřejem Veselým během vydařené akce Týden hokeje. FOTO: ZLIN PRESS - JAN POŘÍZEK