Před 28 lety zemřel na následky těžkého zranění Luděk Čajka. Nezapomeneme...

Ve středu 14. února 2018 si připomínáme osmadvacet let od úmrtí Luďka Čajky. Jméno Luděk Čajka slýcháme ve sportovních kruzích téměř denně, od tragické smrti havířovského odchovance nese zimní stadion ve Zlíně jeho jméno. Po mládežnických letech odešel nadějný bek do TJ Gottwaldov a odehrál zde pět sezon. Těšil se na reprezentační zkušenosti a hlavně na působení v NHL. Pak přišel nešťastný 5. leden 1990 a osudný zápas v Košicích.
Zlínský kapitán a reprezentační obránce, rodák z Českého Těšína, tehdy 26letý Luděk Čajka, buď najel do nepředpokládané rýhy v ledu nebo byl neúmyslně přistrčen košickým hráčem. Dnes již nikdo stoprocentně nezjistí, co se přesně opravdu stalo. Luděk v plné rychlosti narazil hlavou do mantinelu za brankou. Tragický následek - jeden zlomený a jeden roztříštěný krční obratel s vážným poškozením míchy, což znamenalo smrtelné zranění. Z bezvědomí se již zlínský hokejista přes všemožnou snahu a zákroky neprobral a po čtyřiceti dnech se ve středu 14. února 1990 v 1:30 hodin zastavilo Luďkovo statečné srdce. S Luďkem se přišlo rozloučit obrovské množství jeho fandů ze Zlína, Litvínova, Kroměříže, Prahy a dalších míst, zástupci reprezentace a ligových oddílů.


Památkou na zesnulého hokejistu je kromě názvu zimního stadionu i dres s jeho jménem zavěšený u stropu haly. Diváci jej mohou vidět při každém zápase a vzpomenout na jeho nositele. V prosinci loňského roku byl Luděk Čajka im memoriam uveden do Síně slávy českého hokeje 

Luďku, nezapomeneme!


Pohřeb Luďka Čajky ve Zlíně v únoru 1990.