Po 20 letech repríza valašského finále Vsetín – Zlín. Exhibice na Lapači připomene památná derby z roku 1995

Valašský hokejový klub Vsetín uspořádá v neděli 9. listopadu exhibiční utkání mezi tehdejšími finalisty extraligy z roku 1995 HC Dadák Vsetín a AC ZPS Zlín. U příležitosti dvacetiletého výročí této historické události se uskuteční na zimním stadionu na Vsetíně od 16 hodin velká hokejová paráda jako vzpomínka na památné valašské finále. Vsetín vyhrál tehdy finálovou bitvu play off 3:1 na zápasy a získal první z celkových šesti extraligových titulů. V exhibičním zápase se představí na straně Zlína slavná jména jako jsou Miroslav Okál, Josef Štraub, Petr Čajánek, Pavel Janků, Roman Meluzín nebo Radim Tesařík. Dres Vsetína obléknou například Rostislav Vlach, Roman Čechmánek, Roman Stantien nebo Alexej Jaškin, na střídačce se objeví legendární trenér Horst Valášek. Na hokejové legendy čeká zaplněný vsetínský zimní stadion. „Prodalo se již přes tři a půl tisíce vstupenek, příčemž místa na sezení jsou vyprodána. Jsme moc rádi, že lidé mají o tento hokejový svátek zájem. Lístky na stání je možné zakoupit ještě v den utkání od 14 hodin v pokladnách stadionu,“ uvedl Daniel Tobola, jednatel vsetínského klubu a jeden z hlavních organizátorů akce.

Pamětníci si vzpomenou, že vsetínský hokej ve své první extraligové sezoně 1994/1995 překvapil a udivil celou hokejovou veřejnost svým husarským a historickým zápisem. Jako první nováček nejvyšší soutěže ve své premiérové extraligové sezoně stal vítězem, což se doposud nikomu dalšímu nepodařilo. Vše navíc bylo umocněno nečekaným valašským finále mezi Vsetínem a Zlínem. Právě u příležitosti dvacetiletého výročí této historické události se uskuteční v neděli 9. listopadu 2014 na zimním stadionu na Vsetíně od 16 hodin exhibiční mezi tehdejšími finalisty HC Dadák Vsetín a AC ZPS Zlín. Hráči nastoupí nejen v původních sestavách a s trenéry, ale rovněž v replikách tehdejších dresů. „Oslovili jsme všechny hráče z obou tehdejších finálových týmů. Až na pár výjimek většina hráčů dorazí a představí se na ledě. Několik kluků se nevyjede na led, bude přítomni utkání alespoň na střídačce. Ze zlínských hráčů budou chybět Petr Kaňkovský, Martin Maškarinec a Jaroslav Kameš, který má reprezentační povinnosti,“ upřesnil Tobola. Na střídačce Zlína bude scházet hlavní trenér Vladimír Vůjtek, který je s národním týmem Slovenska na Německém poháru Mnichově. Na straně Vsetína se omluvili Antonín Stavjaňa, Daniel Vrla, klub není v kontaktu s Andrejem Galkinem.

Tehdejšímu stříbrnému mužstvu AC ZPS Zlín bude velet Zdeněk Čech. „Jsou to krásné vzpomínky na tehdejší dobu. Určitě to bude nezapomenutelný zápas a fanoušky čeká atraktivní podívaná. Těšíme na skvělou atmosféru a osobně tipuji, že exhibiční utkání skončí remízou nebo těsnou výhrou jednoho z mužstev,“ pověděl Zdeněk Čech. Zlínští neponechávají nic náhodě a na zápas vyrazí společně autobusem ve 13:30 hodin od ZS Luďka Čajky ve Zlíně. Oba týmy mají sraz po 14. hodině, v 15:20 hodin začíná rozbruslení obou týmů a v 16 hodin samotný exhibiční zápas. Bude kapacita 5 400 diváků na zimním stadionu na Lapači zaplněna do posledního místa? Dost možná je to poslední možnost vidět skvělé hráče z této generace společně na ledě.

Hráčský kádr AC ZPS Zlín (1995) na exhibiční zápas finále extraligy po 20 letech:
Brankář: Richard Hrazdíra, obránci: Pavel Kowalczyk, Radim Tesařík, Miloslav Gureň, Jan Krajíček, Pavel Rajnoha, Patrik Hučko, útočníci: Pavel Janků, Josef Štraub, Roman Meluzín, Miroslav Okál, Jaroslav Hub, Roman Mejzlík, Juraj Jurík, Petr Čajánek, Zdeněk Okál, Zdeněk Sedlák, Martin Kotásek, Tomáš Němčický. Trenér: Zdeněk Čech. Na střídačce: Pavel Maláč, Roman Kaňkovský.

Kapitán Josef Štraub převzal pohár za 2. místo ve finále extraligy 1995 (foto: Vlastimil Březík). Logo akce: www.hc-vsetin.cz