Petr Leška končí! Nejproduktivnější hokejista extraligy ukončil v devětatřiceti letech kariéru

Zlínský hokej a česká extraliga ztrácí velkou osobnost. Útočník Petr Leška se rozhodl kvůli zdravotním problémům ukončit v 39 letech úspěšnou hokejovou kariéru a odchází do sportovního důchodu. Definitivní rozhodnutí sdělil při zahájení přípravy na suchu hokejistů PSG Zlín na další extraligový ročník. Zahájení letní přípravy v Mladcové sledoval již pouze z role diváka. „O konečném rozhodnutí jsem dlouho přemýšlel. Samozřejmě chtěl jsem pokračovat, ale poraněné levé koleno mě hodně omezuje. Cítím se už opotřebovaný. Na druhé straně vím, že mi hokej bude chybět,“ řekl nejproduktivnější hokejista extraligové historie, který posbíral celkem 909 bodů za 281 gólů a 628 nahrávek.

Petr Leška výrazně pomohl Zlínu vybojovat dva extraligové tituly (2004, 2014) a byl králem produktivity historie samostatné české extraligy. V klubu PSG Zlín měl platnou smlouvu ještě na příští extraligový ročník 2015/2016, ale rozhodl se ukončit úspěšnou hráčskou kariéru ze zdravotních důvodů. Přitom právě Leška byl železným mužem extraligy v počtu odehraných zápasů v řadě. „Rozhodnutí nebylo unáhlené. Přemýšlel jsem o tom dlouhou dobu až do prvního květnového víkendu, kdy jsem své rozhodnutí jednateli klubu Patriku Kamasovi sdělil. Chtěli jsme tomu dát nějaký čas a vše si důkladně promyslet. Vnitřně jsem ale cítil už krátce po sezoně, že pokračovat nebudu,“ uvedla legenda zlínského hokeje.

Už během loňské sezony omezovalo Lešku zranění kolene na levé noze. „Nebylo to nejlepší. Pozitivní vyhlídky na zlepšení nebyly. Při zápasech jsem cítil během loňské sezony hodně bolesti a měl jsem i vodu v koleni,“ upřesnil král produktivity české extraligy.

Své rozhodnutí nekonzultoval s lékaři, ale dal na vlastní pocit. „Na sezonu se musíte kvalitně připravit a toho jsem už nebyl schopen. Týmu bych příliš nepomohl. Když se hráč nepřipraví dobře na sezonu, všechno se poté sčítá,“ pověděl elitní centr, který na podzim oslaví kulatých čtyřicet let.

Petr Leška se stal nejproduktivnějším hráčem historie české extraligy. Už během sezony překonal letitý rekord Richarda Krále a během dvaceti sezon v nejvyšší české soutěži nasbíral v dresech Zlína, Plzně a Sparty úctyhodný počet celkem 909 kanadských bodů za 281 branek a 628 asistencí. V pořadí odehraných zápasů mu patří s 1 156 odehranými zápasy druhé místo za Františkem Ptáčkem. „Člověk to okrajově sledoval a samozřejmě to potěší. Nyní chci pomoci v hokejovém růstu svým synům Kristiánovi a Ondřejovi,“ uzavřel Petr Leška, který nastoupil patnáctkrát i za národní tým a vstřelil 4 branky.

Petr Leška v dresu PSG Zlín