Od září v novém. Mládežnické soutěže doznaly změn

Příprava mladých hokejistů na novou sezonu je v plném proudu. Na rozdíl od předešlých let se však na extraligu nechystají tři týmy, ale dva. Český svaz ledního hokeje upravil systém mládežnických soutěží, na tuzemských stadionech tak budou měřit síly junioři o dorostenci. Dosud se hokejisté dělili podle věku do juniorů, starších dorostenců a mladších dorostenců.

Nový model zahrnuje dorosteneckou kategorii pro dva ročníky (v nadcházející sezoně to budou ročníky 2003 a 2004) a juniorkou kategorii pro tři ročníky (2000, 2001 a 2002). Věková struktura se až po dosavadní mladší dorost nemění, nově však tato kategorie ponese označení „dorost“. Naopak dosavadní starší dorost a junioři se sloučí v jednu kategorii, která ponese název „junioři“.

Hokejový svaz si od tohoto kroku slibuje větší konkurenci mezi mladými hokejisty. Ta by měla zajistit, že se budou stále zlepšovat. „Hráči byli v takové komfortní zóně. Přišli do mladšího dorostu a celý ročník patnácti, sedmnácti hráčů pokračoval až do kategorie juniorů, což bylo třeba pět, šest sezon. Teď je tady nastaven trychtýř. Najednou po kategorii mladšího dorostu – nyní už dorostu – přichází opravdu tlak na hráče se prosadit, dostat se do základní sestavy, dostat se do utkání a vybojovat si svůj ice time. Předpokládá se, že tento tlak donutí hráče na sobě více pracovat, více trénovat. Můžeme totiž nastavit jakoukoliv soutěž, ovšem pokud nebude kvalitní trénink, individuální příprava v dopoledních hodinách, tak se nikam neposuneme,“ vysvětlil před časem šéftrenér ČSLH Slavomír Lener pro server hokej.cz.

Dorosteneckou extraligu bude hrát v nadcházejícím ročníku třicet týmů, juniorskou pak dvacet čtyři týmů. Obě soutěže budou otevřené, budou tedy umožňovat sestup a postup. Trenéry zlínského dorostu v této sezoně budou Tomáš Jankovič a Jiří Suhrada, trenérem brankářů bude Petr Tuček. Juniory povedou Zbyněk Mařák, Leon Wesley a trenér brankářů Richard Hrazdira. U obou kategorií bude působit také Ondřej Veselý jako development manager.

Model dvou mládežnických kategorií ovšem není v českém prostředí novinkou. Systém dorost–junioři tady fungoval už v minulosti, a to do roku 2009, kdy došlo k reorganizaci. Od podzimu 2009 se rozšířil počet kategorií na tři (mladší dorost, starší dorost, junioři) a tento model vydržel až do loňské sezony.

Hned v první sezoně se třemi kategoriemi (09/10) se zlínským juniorům podařilo celou extraligu vyhrát, a završili tak velmi úspěšné období. Výborných výsledků dosahovali zlínské týmy také o kousek dříve – junioři získali stříbro v sezonách 06/07 a 07/08, dorost vybojoval zlato v sezoně 06/07.