Obránce Lukáš Buchta se vrací ze zámoří do Zlína

Hokejový tým PSG Berani Zlín usilovně pracuje na skladbě hráčského kádru pro příští extraligovou sezonu 2019/2020. Do organizace Beranů se vrací po šesti letech strávených v zámoří obránce Lukáš Buchta, odchovanec zlínského hokeje. „Víme, že Lukáš má velký potenciál, hrál nejkvalitnější univerzitní soutěž v Americe. Věříme, že bude přínosem a posilou pro extraligový tým. Dohodli jsme na jednoleté smlouvě,“ řekl Jiří Šolc, jednatel a sportovní manažer zlínského hokeje.
„S Lukášem jsme byli v kontaktu již během uplynulé sezony. Jeho návrat do Zlína byl na spadnutí již před koncem přestupního termínu. Bohužel z něho tehdy v lednu sešlo, neboť měl ještě studijní povinnosti. Jsme přesvědčeni, že přinese do našeho týmu zámořský styl hokeje. Navíc je pravák a těch není nikdy dost,“ uvedl Šolc. Čtyřiadvacetiletý Lukáš Buchta (narozen 5. prosince 1994) odmítl v předchozích sezonách kvůli zachování amatérskému statusu nabídku v extraligovém týmu Zlína, aby mohl pokračovat v hokejové kariéře na univerzitě ve Spojených státech. Rodák z Fryštáku zvedl před čtyřmi lety nad hlavu jako první český hokejista prestižní Clark Cup určený pro vítěze americké juniorské soutěže USHL v celku Sioux Falls Stampede. Zaujal skauty a získal stipendium na vyhlášené univerzitě Nebraska Omaha, kde odehrál čtyři sezony v americké univerzitní lize NCAA v týmu Omaha Mavericks.

Buchta se rozhodl v osmnácti letech odejít do zámoří a napodobit cestu hokejového studenta Andreje Šustra, který to z univerzity dotáhl až do NHL. „Byla to správná cesta, v žádném případě této volby nelituji. K průniku do NHL možná chybělo i štěstí, neboť před druhákem přišly problémy s levým kolenem a kvůli zranění jsem nebyl v potřebné kondici. Ve třetím ročníku jsme měl skvělou sezonu, nešlo už udělat více. Šel jsem do Ameriky s tím, že se zlepším v hokeji, zdokonalím bruslení a střelbu, což se podařilo,“ pověděl urostlý čtyřiadvacetiletý bek, který na americké univerzitě vystudoval obor finance, bankovnictví a management.Buchta v loňském létě nakoukl i do seniorské reprezentace, neboť obdržel pozvánku na předsezonní kemp národního týmu trenéra Miloše Říhy.  Během zámořského působení se v prázdninových měsících pravidelně připravoval se zlínským týmem. „Rozhodně nejdeme s jeho angažováním do neznáma. Lukáš byl v kontaktu s trenérem Martinem Hamrlíkem, často si volali nebo psali. Pravidelně s námi v létě  trénoval a viděli jsme v reálu jeho výkonnost,“ vysvětlil Šolc. 

Buchta si plní v současné době v americké Omaze závěrečné studijní povinnosti v magisterském studiu. Do České republiky se vrátí začátkem května a hned po návratu se zapojí do suché přípravy extraligového týmu Zlína. 

Zlínský odchovanec Lukáš Buchta se raduje v dresu Sioux Falls Stampede ze zisku prestižního Clark Cupu jako první český hokejista.