Nová výzva. Jak vypadá příprava mladých Beranů v čase pandemie?

Mimořádná situace a navazující společenská omezení značně ovlivnily jarní přípravu žákovských a mládežnických týmů Zlína. Mladí hokejisté zatím cvičí a trénují individuálně a se svými trenéry komunikují na dálku. Jak to přesně funguje? A kdy by se mohla situace změnit?

Za současného stavu, kdy mužstva nemohou trénovat dohromady, je zásadní především individuální přístup hokejistů k tréninku. Mladí Berani se udržují ve spojení se svými trenéry a odborníky, od nichž dostávají pokyny. Velmi užitečným pomocníkem je v těchto týdnech nový klubový informační systém (tzv. KIS, viz náhled níže), který Zlín zavedl počátkem roku pro vzájemnou komunikaci mezi hráči, trenéry a rodiči. Hokejisté jsou v něm rozděleni podle kategorií.

„Do tohoto systému můžeme vkládat kompletní tréninkové plány, a to včetně fotek nebo videí se cviky. V této složité době, kdy společná příprava není možná, se nám nový systém hodí ještě více než kdy jindy,“ přibližuje manažer mládeže Tomáš Valášek.

V posledních týdnech mladí Berani nevyráží do posiloven nebo na sportoviště, ale o to víc se udržují v kondici a cvičí ve vlastních domovech nebo v přírodě. Jak dlouho současný stav potrvá, to zatím není jasné.

„Vzhledem k tomu, že příprava nemůže za současného stavu probíhat standardním stylem a momentálně se ani nemůžeme scházet v malých skupinkách, bude ještě minimálně 14 dní probíhat on-line formou,“ odhaduje trenér dorostenců Tomáš Jankovič. „Až přijdou nové informace a uvolnění režimu, chtěli bychom postupně začít trénovat ve skupinkách a následně standardně. Věříme, že alespoň ve skupinkách bychom mohli trénovat v červnu.“

Netradiční formát přípravy je pro hokejisty i jejich trenéry svým způsobem novou výzvou, se kterou je potřeba se vypořádat. „Musíme se přizpůsobit a učit novým variantám. Hráči trénují úplně sami a je pouze na nich, jak k tréninku přistupují. V případě zájmu mohou svým trenérům posílat zpětnou vazbu například v podobě reportu nebo videa,“ doplňuje Jankovič.

Nastalá mimořádná situace ovlivnila také připravované změny a fungování mládeže po organizační stránce. „Vzhledem k očekávaným ekonomickým dopadům jsme museli alespoň dočasně pozměnit naše plány. Trenérům, kteří jsou placeni klubem, byla o měsíc zkrácena smlouva. Nové realizační týmy byly předběžně jmenovány s platností od začátku května do konce srpna. Pak se uvidí,“ vysvětluje Valášek.

„Chtěli jsme trenérský tým doplnit o další odborníky a trenéry, kteří by nám pomohli posunout náš mládežnický hokej o krok dál. Z důvodu globální krize jsme však zatím vytvořili spíše ekonomickou variantu. Mým úkolem je teď především zajistit dostatečný rozpočet mládeže na celou sezónu 2020/21,“ doplňuje manažer mladých Beranů.

Navzdory nelehkému období zůstává vedení zlínské mládeže pozitivní. „Věřím, že z krize nakonec vyjdeme posíleni,“ je přesvědčený Valášek. „Moc mě těší, že i v této době se hlásí noví lidé, bývalí hráči i mladí kluci, kteří klubem prošli, a chtějí pomoct. Je to pro mě obrovská motivace bojovat dál, aby se z našeho klubu stala respektovaná značka, se kterou se každý Zlíňák bude moct identifikovat.“

Ukázka z týdenního tréninkového plánu pro 6. třídu.