Na šampionátu v Bratislavě se představí Freibergs a Chytil

Zlínský hokej bude mít své zástupce na mistrovství světa v ledním hokeji, které začíná v pátek 10. května ve slovenských městech Bratislava a Košice. Do mužstva Lotyšska byl nominován obránce Ralfs Freibergs, opora zadních řad PSG Berani Zlín. V národním týmu České republiky se objeví útočník týmu NHL New York Rangers Filip Chytil, odchovanec kroměřížského a zlínského hokeje. V nominaci českého kouče Miloše Říhy je i další zlínský odchovanec Petr Zámorský, v současnosti obránce Hradce Králové. Hokejisté České republiky a Lotyšska odehrají své zápasy v bratislavské základní skupině.
Opora zadních řad zlínských Beranů sedmadvacetiletý bek Ralfs Freibergs nastoupí v Bratislavě na svém pátém světovém šampionátu. Zatím odehrál na mistrovství světa celkem 28 zápasů s bilancí dvou kanadských bodů za dvě asistence. Freibergs je jedním ze čtyř hokejistů z české extraligy, kteří se objevili v nominaci kanadského kouče Lotyšska Boba Hartleye. Figuruje v ní i Roberts Bukarts, který strávil ve Zlíně tři sezony. Na Slovensku si zahraje i Bukartsův mladší bratr Rihards, který v Baťově městě rovněž působil. Do konečné nominace Lotyšska na světový šampionát se nedostal útočník Edgars Kulda, který hrál v loňské sezoně ve Zlíně. 

Devatenáctiletý forvard Filip Chytil po loňské premiéře v Dánsku odehraje svůj druhý světový šampionát. V Bratislavě rozšíří svou bilanci sedmi zápasů, ve kterých nasbíral dva kanadské body za jeden gól a asistenci. V uplynulé sezoně nastoupil v dresu Jezdců k 75 zápasům a připsal si 23 kanadských bodů za 11 gólů a 12 asistencí. V listopadu se stal prvním teenagerem, který v barvách slavných Rangers skóroval v pěti zápasech v řadě! Až do poslední chvíle bojoval o nominaci na slovenský šampionát zlínský útočník Tomáš Fořt. V přípravném kempu patřil sedmadvacetiletý forvard k příjemným překvapením Říhovy družiny. Coby nováček reprezentace odehrál 7 zápasů, vstřelil 3 góly a přidal dvě asistence. V přípravě před šampionátem byl rovněž další zlínský odchovanec Michal Jordán působící v ruském Chabarovsku, ale cestu na mistrovství světa si letos nevybojoval. 

Z pohledu zlínského fanouška bude velmi atraktivní vzájemný zápas Česka s Lotyšskem v bratislavské základní skupině. Dojde k němu ve čtvrtek 16. května ve 20:15 hodin.  

Program utkání České republiky v základní skupině B na MS v Bratislavě:
Pátek 10. května ve 20:15 hodin: Česko – Švédsko
Sobota 11. května ve 20:15 hodin: Norsko – Česko
Pondělí 13. května v 16:15 hodin: Rusko – Česko
Čtvrtek 16. května ve 20:15 hodin: Česko – Lotyšsko
Pátek 17. května ve 20:15 hodin: Česko – Itálie
Neděle 19. května v 16:15 hodin: Rakousko – Česko
Úterý 21. května ve 12:15 hodin: Česko – Švýcarsko

Program utkání Lotyšska v základní skupině B na MS v Bratislavě:
Sobota 11. května v 16:15 hodin: Lotyšsko – Rakousko
Neděle 12. května ve 20:15 hodin: Lotyšsko – Švýcarsko
Úterý 14. května v 16:15 hodin: Itálie – Lotyšsko
Čtvrtek 16. května ve 20:15 hodin: Česko – Lotyšsko
Sobota 18. května ve 12:15 hodin: Lotyšsko – Rusko
Pondělí 20. května v 16:15 hodin: Švédsko – Lotyšsko
Úterý 21. května v 16:15 hodin: Norsko – Lotyšsko

Devatenáctiletý útočník Filip Chytil absolvuje druhý start na seniorském mistrovství světa. FOTO: KAREL MÁLEK