Mezi legendy vstoupí Miloslav Sedlák, symbol věrnosti a oddanosti

Zlínský hokej ocení v rámci oslav 90 let hokeje další legendu. Do pomyslné Síně slávy zlínského hokeje vstoupí Miloslav Sedlák, vzor celoživotní věrnosti a oddanosti hokeje v Baťově městě. Přišel na začátku sedmdesátých let a vydržel dodnes, neuvěřitelných 45 let! Bývalý ligový obránce a kapitán zlínských hokejistů je od roku 1990 nepřetržitě členem realizačního týmu A mužstva v pozici kustoda. Jako jediný byl u všech osmi medailí zlínského hokeje! V pátek 23. listopadu bude jeho dres s číslem 17 vyvěšen před zápasem se Spartou ke stropu Zimního stadionu Luďka Čajky v pořadí jako desátý oceněný hokejista v historii klubu.

Bývalý zlínský kapitán odehrál ve žlutomodrém dresu Gottwaldova celkem 1 026 utkání. Během 15 odehraných sezon nastoupil v nejvyšší soutěži k 441 zápasům a vstřelil 64 branek. Patřil k ofenzivním obráncům, kteří stříleli góly s pověstnou tvrdou střelou od modré čáry. 

Miloslav Sedlák se narodil 14. ledna 1952 v Hodoníně. S ledním hokejem začal relativně pozdě, až ve třinácti letech v žákovském týmu vedeném jeho otcem. "Hokej jsem začal hrát na přírodním ledě, když v Hodoníně zamrzlo, ale měl jsem velmi rád i fotbal a také jsem provozoval atletiku. Měl jsem tehdy i nabídky v tomto sportu pro přestup do Gottwaldova, Netušil jsem, že v tomhle městě nakonec budu dlouho hrát hokej a žít. Po odehrání dvou sezon za muže Slovanu Hodonín ve druhé lize a vojenských letech prožitých rovněž doma v Dukle jsem přišel do týmu TJ Gottwaldov v sezoně 1973/1974,“ vzpomínal na začátky šestašedesátiletý Sedlák.

Jak došlo před pětačtyřiceti lety ke stěhování na trase z Hodonína do Zlína? „Měl jsem tehdy dvaadvacet let a přestup se uskutečnil na doporučení trenéra Františka Schwacha. Na přesunu se podíleli rovněž funkcionáři Juránek a Kožela. Ve hře byly i nabídky z Brna a Plzně, ale znalost a blízkost sehrály rozhodující roli. Některé hráče jsem znal, což hrálo rovněž určitou roli v mém rozhodování,“ pověděl Sedlák. Herní jistotu a začlenění do týmu mu pomáhali zkušení Josef Herčko a Ladislav Maršík. Hrál v obranné dvojici společně se Zdeňkem Venerou, Antonínem Stavjaňou, Zdeňkem Albrechtem nebo současným hlavním trenérem extraligového týmu Robertem Svobodou.

Sedlák dosáhl největšího úspěchu v sezoně 1984/1985, kdy tehdejší tým TJ Gottwaldov vybojoval pod vedením trenéra Zdeňka Uhera první medaili pro zlínský hokej v podobě třetího místa a zisku bronzových medailí. „Tým byl dobře poskládaný a připravený. Dal ho dohromady velmi poctivý a pracovitý trenér Uher. Vtiskl nám herní systém, který se dodržoval. Součinnost mužstva od brankáře Jiřího Králíka až po posledního útočníka byla velmi dobrá,“ řekl Sedlák.

Úspěšnou hráčskou kariéru uzavřel v jugoslávské lize, kde hrál v týmu Vojvodina Novi Sad. "Byl jsem u všech posledních sestupů a postupů zlínského hokeje do nejvyšší soutěže. Vzpomínám velmi rád především na první medailovou sezonu, kdy jsme se dostali až na bronzový stupínek za Jihlava a Košice. Aktivně jsem ve Zlíně působil až do jara 1987, poté následoval odchod do Jugoslávie. Nebyl to ale úplný konec, protože jsem pomohl týmu ještě v následující sezoně, kdy vznikly problémy s obránci a společně jsme vytáhli tým na kýženou devátou pozici. O pouhý bod jsme tehdy unikli hrozbě účasti v prolínací soutěži,“ pověděl Sedlák.

Miloslav Sedlák přešel po skončení aktivní kariéry v roce 1990 do funkce kustoda u seniorského A týmu. V této pozici působí nepřetržitě již téměř třicet let! Na zimním stadionu tráví celé dny, neboť práce kustoda obnáší velké pracovní vytížení. V průběhu sezony je v zápřahu od časného rána až do pozdního večera. Brousí nože bruslí, chystá dresy a veškerou hokejovou výstroj včetně holí. V roli člena realizačního týmu zažil i dva mistrovské tituly v letech 2004 a 2014.

Dres s číslem 17 MIloslava Sedláka bude vyvěšen pod strop zimního stadionu před zápasem se Spartou. FOTO: ZLIN PRESS - JIŘÍ ZAŇÁT