Martin Hosták: Bez podpory fanoušků to nezvládneme

Dlouhé ticho způsobené nebezpečným koronavirem působilo zlověstně, ale nyní se na Zimní Stadion Luďka Čajky vrací život a s ním i starosti o následující sezónu. Martin HOSTÁK, generální manažer zlínských Beranů, ale má plán a věří, že klub přežije současnou situaci, stejně jako zvládl mnoho jiných výzev v minulosti. Jedno je však jasné – fanoušci v záchranném plánu hrají zásadní roli.
Martine, jak hodnotíte uplynulou sezónu?
Byla neskutečně turbulentní a stresová pro nás všechny. Přímý sestup byl obrovským strašákem. Navíc nám nevyšel začátek soutěže. Až se změnou na trenérském postu se tým zklidnil a Robert dovedl mužstvo do klidných vod. A když už jsme velice dobře rozjeli předkolo, tak zase přišly restrikce kvůli pandemii, a s tím spojená spousta komplikací.

Co Vám udělalo v minulé sezóně největší radost?
Asi to, že jsme se dokázali všichni semknout a sezónu zvládnout navzdory všem okolnostem jen s mírnou finanční ztrátou. A tím myslím úplně všechny, kterým leží zlínský hokej na srdci. Fanoušci chodili v hojném počtu, hodně klukům pomohli. Díky partnerům a velké podpoře města jsme měli nejvyšší rozpočet z mých tří sezón ve Zlíně.

Z týmu odešli Ralfs Freibergs a Valentin Claireaux. Znamená tato ztráta pro tým ohrožení?

S oběma hráči jsme jednali o jejich setrvání ve Zlíně. Z různých důvodů jsme se však finálně nedomluvili. Mrzí mě to, protože jsou to oba skvělí kluci. Ale prioritou pro nás jsou a vždy budou naši zlínští hráči a jsme rádi, že jsme podepsali Zdeňu Okála, Tondu Honejska, Pavla Sedláčka a další. Zároveň se spolu s týmem připravují mladí talentovaní hráči, kterým chceme dát šanci. Tím chceme podporovat i změny, které se nyní dějí na mládežnickém oddělení. Naši mladí musí vědět, že šanci dostanou.

Jak to vypadá s posilami na novou sezónu?
V současné chvíli s nikým nejednáme. Není vhodná doba. Tím ale neříkám, že se po posilách neohlížíme a nikdo nepřijde. I letos jsme v průběhu sezóny přivedli Žigu Jegliče a Valentina, kteří dokázali tým oživit. Není kam spěchat, zvlášť v této době. Teď je prioritou vyřešení ekonomických záležitostí klubu, které nám dělají starosti. 

Zimní stadion Luďka Čajky se uzavřel veřejnosti. Co se děje za jeho zdmi?
A-tým již trénuje. Zatím zejména na individuální úrovni nebo v malých skupinkách, tak jak umožňují nařízení vlády. K tréninkům využíváme Stadion mládeže nebo hřiště na Mladcové, ale zde všechno běží podle plánu. V minulém týdnu také začala obchodní jednání a jsme rádi, že už jsme se s některými ze stávajících partnerů domluvili na pokračování. Někteří bohužel pokračovat nebudou, ale s tím se v této době musíme poprat. Marketingové oddělení se plně koncentruje na přípravu nadcházející sezóny a prodej permanentek.

V pondělí klub začal prodávat permanentní vstupenky, co bude letos jinak?
Začnu tím, co zůstalo stejné, a to je cena permanentních vstupenek Už pátou sezónu si tedy fanoušci koupí permanentku za stejnou cenu, což je v českých poměrech atypické. Chtěli jsme tak poděkovat našim fanouškům za podporu a zároveň jim v této nelehké době vyjít vstříc a podpořit je. Jsme v tom přeci spolu.

Letos bude hrát prodej permanentek důležitější roli…
Jednoznačně. Nikdy se náš klub tak neupínal k našim fanouškům jako v následujících měsících. Situace je vážná a nepředvídatelná a bez pomoci našich nejvěrnějších to nezvládneme. V posledních letech se zvyšoval podíl permanentek a vstupenek na rozpočtu, čehož si neskutečně vážíme. Ale nejtěžší zkouška je před námi. Proto bych chtěl apelovat na všechny věrné Berany, aby si místo v hledišti zajistili co nejdříve. Velmi to klubu pomůže. 

Bude i letos dárkové balení pro fanoušky?
Ano, bude. Osobně se mi líbí ještě víc než minulý rok. Součástí bude například sleva na šálu ve fanshopu nebo povedený multifunkční šátek s Beranem, který je v této době velmi praktický, ale využití nalezne i v dobách, kdy skončí současná krize.

Co se s permanentkou stane, pokud by se v září nezačalo?
V tomhle mohu fanoušky uklidnit. Vůbec se nemusí bát, že by o peníze nebo zápasy přišli. Pokud by taková situace nastala, tak se převede poměrná část ceny permanentní vstupenky na následující sezónu. Ale já jsem přesvědčen, že se hrát bude, a to před plným hledištěm.

Jak hodnotíte fakt, že v minulém roce přišlo do hlediště nejvíc fanoušků od sezóny 2004/05?
Měl jsem z toho strašnou radost, protože pro diváky ten hokej děláme. Zlínští fanoušci jsou úžasní v tom, že popírají známé české pořekadlo: „Chodím jen, když se daří“. Nám fanoušci chodili ve větší míře i na začátku soutěže, kdy se nám nedařilo. Doufám, že v příští sezóně překonáme i hranici pěti tisíc fanoušků. 

Chcete se vyjádřit k uzavření soutěže?
Situace je pochopitelně komplikovaná. Za normálních okolností jsme jako klub (ale i já osobně) za zachování široké baráže. Ta soutěž má náboj. Teď je však vše trochu vzhůru nohama, spousta firem má potíže, takže určitý klid na práci bychom uvítali. Ten návrh ovšem pracuje se čtyřletým cyklem a dalšími drobnostmi, které nejsou podle našeho mínění v pořádku. Takže opravdu nevím.

Je nějaký způsob, jak by se k pomoci klubu mohli přidat také fanoušci?
Fanoušci letos vytvářeli neopakovatelnou atmosféru při našich utkáních, ať už doma na Zimním stadionu Luďka Čajky, tak na stadionech po celé republice při venkovních utkáních. Jejich podpora je pro nás klíčová a doslova se stávají dalším hráčem. A pokud nám i v této těžké době chtějí pomoci, poradil bych jim, aby si koupili permanentku a také v příští sezóně zaplnili tribuny. Hokej se bez fanoušků prostě hrát nedá.