Lukáš Buchta: Cílem je pomoci týmu a vrátit zlínský hokej na vyšší pozice

S extraligovým týmem PSG Berani Zlín již trénuje po návratu ze zámoří obránce Lukáš Buchta. Odchovanec zlínského hokeje se vrací po šesti letech strávených převážně v univerzitní soutěži v Americe. Ve Zlíně se dohodl na jednoleté smlouvě a s jeho příchodem si vedení klubu slibuje, že přinese do týmu zámořský styl hokeje. „Je to pro mě velká výzva. Vracím se s pokorou, ale se zdravým sebevědomím. Hlavním cílem je pomoci týmu a vrátit zlínský hokej na vyšší pozice, kam rozhodně patří,“ pověděl čtyřiadvacetiletý bek.
Lukáš Buchta (narozen 5. prosince 1994) odmítl v předchozích sezonách kvůli zachování amatérskému statusu nabídku v extraligovém týmu Zlína, aby mohl pokračovat v hokejové kariéře na univerzitě ve Spojených státech. Rodák z Fryštáku zvedl před čtyřmi lety nad hlavu jako první český hokejista prestižní Clark Cup určený pro vítěze americké juniorské soutěže USHL v celku Sioux Falls Stampede. Zaujal skauty a získal stipendium na vyhlášené univerzitě Nebraska Omaha, kde odehrál čtyři sezony v americké univerzitní lize NCAA v týmu Omaha Mavericks. Nyní se rozhodl pro návrat domů.

Na začátku třetího týdne zlínské přípravy na suchu se připojil k týmu a absolvoval pod vedením trenérské dvojice Antonín Stavjaňa, Martin Hamrlík svůj první trénink na ploše PSG arény. „Hodně jsem se těšil, neboť jsem dlouho nebyl doma. Je to jiná kultura, zkrátka něco nového. V Americe se trénuje společně od července, letní příprava je tam velmi těžká. Vedle suché přípravy se chodí třikrát týdně na led. S adaptací však nebude problém, chci především pomoci týmu. V Americe jsme hráli jako tým a přehráli jsme výborné hráče,“ objasnil Lukáš.

Buchta zvládl vedle hokeje vystudovat ve Státech i vysokou školu s červeným diplomem. Vystudoval obor finance, bankovnictví a management na prestižní univerzitě, dále pokračuje v dálkovém magisterském studiu s ročním odkladem. „Neskutečně jsem se toho naučil, dával jsem všemu maximální úsilí s výhledem do příštích let. Kdybych nechtěl hrát hokej nebo se zranil, nemám problém najít si dobrou práci. Vzdělávání i hokeji dávám více než sto procent úsilí. Už jsem měl v Americe spoustu pohovorů s lidmi z byznysu. Přišlo i pár pracovních nabídek, ale nechtěl jsem skončit s hokejem. Byznys můžu dělat kdykoliv později někde v Evropě,“ řekl Buchta.

Nadějný bek neprozradil, zda měl vedle mateřského klubu i další nabídky do české extraligy z jiných klubů. „Mým cílem je pomoci Zlína. Uvážil jsem, že tato volba bude nejlepší. Devadesát procent současného týmu dobře poznám z prázdninových tréninků. Před lety jsem hrával například s Pavlem Sedláčkem nebo Michalem Popelkou. Co čekám od české extraligy? Je to jiný hokej než v zámoří, hráči tady více přemýšlí, jsou starší a nehraje se tady tak bruslivý hokej,“ uvedl obránce, který před loňskou sezonou nakoukl do letního kempu národního týmu trenéra Miloše Říhy.

Buchta se vrátil ze Spojených států do Evropy první májový víkend, ale připojil se k týmu až nyní. „Bylo potřeba zařídit spoustu logistických záležitosti. Hlavně přišel prostor na krátké volno. Poslední dny za oceánem byly hektické. Čím jsem starší, tím jsou odpočinek a regenerace pro mě důležitější.“ 

Pro zlínského beka zůstala NHL po šestiletém působení za velkou louží zapovězenou ligou. „Trochu to zamrzí, ale šel jsem do Ameriky zlepšit se jako osobnost, vyrůst, osamostatnit se a nebýt závislý na rodičích, což se mi bezezbytku podařilo. Měl jsem skvělé sezony v juniorce Sioux Falls. Druhým rokem na univerzitě ale přišlo nepříjemné zranění kolena. Neměl jsem tolik natrénované jako ostatní a přitom druhý rok na univerzitě bývá rozhodující pro další posun. Rozhodně však ničeho nelituji.  Teď se soustředím pouze na Zlín a chci mu pomoci k úspěchu,“ uzavřel Lukáš Buchta, který bude nastupovat ve žlutomodrém dresu s číslem 24.

Lukáš Buchta oblékl v loňském roce reprezentační dres při letním přípravném kempu v Přerově. FOTO ZLIN PRESS - JIŘÍ ZAŇÁT