Jiří Karafiát se vrátil silnější a se zkušenostmi mezi seniory

Do letní přípravy extraligových hokejistů PSG Berani Zlín se zapojil opět útočník Jiří Karafiát. Jednadvacetiletý nadějný forvard odehrál předchozí tři sezony v Chance lize za tým Vsetína, kde nasbíral potřebné zkušenosti v seniorském hokeji, výkonnostně se posunul dále a nabral i potřebné kilogramy na váze. Ze subtilního kluka dospěl hokejově mezi muže, vrátil se zpátky domů a nyní má před sebou cíl pravidelně nastupovat za mateřský klub v nejvyšší soutěži.
Jiří Karafiát nakoukl do extraligy poprvé již v sezoně 2016/17 zásluhou čtyř zápasů. Ročník 2018/19 zahájil deseti zápasy v extraligovém Zlíně, aby se vrátil poté zpátky na druhou stranu kopce Sirákova, kde působil až do loňské sezony. V dresu šestinásobného českého mistra odehrál během tří sezon v první lize celkem 138 zápasů, ve kterých získal 43 kanadských bodů za 23 gólů a 20 asistencí. „Ve Vsetíně jsem byl spokojený. Dostal jsem od trenéra Dopity hodně prostoru na ledě, hrál jsem přesilovky a oslabení. Bylo pro mě snadnější se tam prosadit než ve Zlíně. Nejvíce se mi tam dařilo ve druhé sezoně, hrál jsem i první lajnu. Poté mě zbrzdilo vykloubené rameno a následná operace,“ pověděl Jiří Karafiát, který necítil žádnou zášť, že přichází do valašského klubu právě ze Zlína. „Velká rivalita panuje především mezi fanoušky, ta vznikla před lety při vypjatých derby. Na druhou stranu spousta zlínských hokejistů hrála ve Vsetíně nebo naopak a jsou naprosto v pohodě. Ale pár „pichlavých“ zpráv od kamarádů se ke mně dostalo,“ řekl rodák ze Štípy na Zlínsku.  

Karafiát je nyní už zpátky ve Zlíně, kde zabojuje opět o extraligový dres. Za sebou má již polovinu letní přípravy, i když ho částečně zbrzdil malý zdravotní šrám. „Tři týdny jsem trénoval, poté mě píchlo ve stehnu a měl jsem volnější program. Hodně jsem jezdil na kole, trenér Martin Hamrlík mě naordinoval cviky do posilovny. Nejdříve jsme trénovali po menších skupinkách, poté jsme byli rozděleni na dvě skupiny a teď už v závěru týdne probíhá příprava společně. Konečně si zahrajeme i můj oblíbený fotbálek,“ uvedl Karafiát.  

Letní dril Beranů na suchu je v posledních sezonách vždy v polovině rozdělen jedním týdnem individuální přípravy. „My všichni mladí kluci jsme se domluvili s Martinem Hamrlíkem a vždy dopoledne jsme chodili do posilovny. Hráli jsme tenis nebo fotbálek, abychom se hýbali co nejvíce. Není čas odpočívat, je potřeba nabrat svalovou hmotu a připravit se nástup na led. Poslední měsíc pojedeme lidově řečeno na krev,“ objasnil bývalý mládežnický reprezentant. 

Zlínský odchovanec zažil extraligový křest v prosinci 2016 během domácího zápasu s Libercem coby osmnáctiletý junior. „Byl jsem strašně nervózní. Sice jsem s muži často trénoval, ale ostrý zápas je zcela něco jiného než trénink. Den před premiérou mi řekli Karfo, jdeš hrát. Nemohl jsem v noci samou nervozitou ani spát, ráno jsem přišel do kabiny celý nesvůj. Zastavil se u mě Roberts Bukarts a povídá, hrej co umíš a dal mně prášky na uklidnění, co měl od doktora z Lotyšska. V samotném utkání jsem hrál v útoku společně s Jirkou Ondráčkem a Michalem Gagem. Zápas byl super, naše lajna dala dvě tyčky. Sice jsme těsně prohráli, ale vzpomínat na to budu ještě dlouho,“ pověděl Karafiát.

V nejvyšší soutěži odehrál 14 zápasů a může přidat další duely v brzké době. „Chci hrát extraligu za mateřský klub a dám do toho všechno. Vím, že to záleží pouze na mně a udělám všechno pro to, abych se stal platným hráčem,“ vyslovil své odhodlání.

Žižka a spol. vyjedou premiérově na led v nové sezoně 27. července, aby zahájili rozhodující část přípravy před startem nového ročníku extraligy. “Hodně se těším. Bavil jsem se s pár kluky, že bychom šli na led ve Vyškově zhruba dva týdny před ostrým začátkem. Chci se dostat do tempa a být před nástupem stoprocentně připraven,“ uvedl Karafiát. 

V Baťově městě oblékne opět žlutomodrý dres s číslem 77, což je datum jeho narození. „Mé oblíbené číslo a i pro rodiče je to šťastné číslo. V mládeži jsem hrál s číslem 81, protože jsem vzhlížel k Petru Holíkovi. Ta byla zásluhou „Holase“ tehdy obsazená, tak jsem zvolil 77. A osm mínus jedna je sedm, tak jsem zůstal u dvou sedmiček,“ řekl na závěr s úsměvem Jiří Karafiát.


Mladý útočník Zlína Jiří Karafiát. FOTO: ZLIN PRESS - JIŘÍ ZAŇÁT

Jednadvacetiletý Jiří Karafiát (narozen 7. července 1998) nastupoval pravidelně v mládežnických reprezentačních výběrech České republiky. V extralize debutoval coby osmnáctiletý v sezoně 2016/17. V nejvyšší soutěži odehrál během dvou sezon 14 zápasů s bilancí jedné asistence. Poslední tři sezony úspěšně působil v prvoligovém Vsetíně, v uplynulém ročníku nastoupil k 42 zápasům s bilancí 8 kanadských bodů za 4 góly a 4 asistence. Celkem má v první lize ve statistikách 139 zápasů, ve kterých získal 43 bodů za 23 gólů a 20 asistencí. Jeden duel odehrál v první lize i za Havířov.