Jan Václavek bude hrát za Litoměřice v rámci rozvojového programu

Osmnáctiletý útočník Jan Václavek (narozen 9. dubna 1999) nastoupil v letošní sezoně v dresu Aukro Berani Zlína v juniorské extralize, kde nasbíral za jedenáct zápasů deset bodů za pět branek a stejný počet nahrávek. S WSM ligou už zkušenosti má, když nastoupil za prvoligový tým HC Zubr Přerov a ve třinácti zápasech vstřelil gól a zapsal si asistenci. Nyní ho čeká štace v dresu prvoligového týmu HC Stadion Litoměřice, které jsou reprezentačním mládežnickým týmem. Václavek se se hlásil v novém působišti již na Boží hod vánoční a absolvoval první trénink.
Český svaz ledního hokeje v létě odstartoval ve spolupráci s prvoligovým týmem HC Stadion Litoměřice nový rozvojový program nazvaný Dukla. Jeho cílem je zjednodušit a usnadnit nadějným hráčům přechod z juniorské kategorie do dospělého hokeje. Projekt "Dukla" má hráčům, kteří si nevybojují místo v kádrech extraligových klubů, pomoci s jejich dalším rozvojem. V praxi to znamená, že trenéři národních týmů do devatenácti a dvaceti let si vyberou juniorské reprezentanty ročníků 1998 a 1999, jež se budou připravovat v prvoligových Litoměřicích a v zápasech budou podstatně více vytíženi. "Myšlenka tohoto projektu je skvělá, nasazovat mladé hráče do dospělého hokeje je to nejlepší, čeho se nám může dostat. Teprve to tady poznávám, ale je to jedna velká a dlouhá reprezentační akce. Máme program od rána do večera. Ráno společná snídaně, trénink na ledě, oběd, suchá příprava a večer se všichni scházíme v jídelně," popisuje Václavek fungování týmu pro mladé hráče, který vede Miloš Říha mladší.

Do koloběhu hokejové organizace v Litoměřicích se teprve začleňuje, přesto doufá v co nejdřívější zápas. "Snad už ve středu v Karlových Varech," přeje si osmnáctiletý hokejista, který se se svými nynějšími spoluhráči velmi dobře zná. Část je jich nyní na světovém šampionátu do dvaceti let v americkém Buffalu, každopádně Václavek si nedávno dovezl bronz z turnaje World Junior A Challange kategorie U19. "Byl to pro nás úspěch, že jsme dovezli placku. Na druhou stranu s první Kanadou i druhým týmem z USA jsme hráli ve skupině a oba jsme porazili. Bohužel v semifinále to na Kanadu už podruhé nevyšlo, ale i tak panovala s bronzem spokojenost," pochvaluje si odchovanec zlínského hokeje, který odehrál v létě tři přípravné zápasy za extraligový tým mužů.
 
Honzovi Václavkovi pomohou v novém týmu i zkušenosti z Přerova. "První ligu už znám, výhoda to je. Své nynější spoluhráče taky. Určitě to nebude lehké, ale budu se snažit vybojovat si místo v týmu a ukázat se v co nejlepším světle, abych si mohl plnit své cíle. Ty má asi každý malý hokejista stejné. Věřím, že se mi jednou hrát v NHL splní," říká závěrem Jan Václavek.


Osmnáctiletý hokejista Jan Václavek bude hostovat v týmu HC Stadion Litoměřice. FOTO: ZLIN PRESS - JIŘÍ ZAŇÄT