Filip Chytil bude chytat šanci. Je to jen na mně, hlásí útočník Rangers

Ještě mu není ani devatenáct let a už má za sebou většinu věcí, o kterých sní každý malý hokejista. Rodák z Kroměříže a zlínský odchovanec Filip Chytil je aktuálně na dva týdny doma a trénuje v Kroměříži. Při té příležitosti se rozpovídal při setkání s novináři o NHL, mistrovství světa v Dánsku a dalším.

Když ho před více než rokem hned v prvním kole draftoval jeden z nejslavnějších klubů zámořské NHL New York Rangers, otevřely se mu dveře do zcela nového světa. Do takového, o kterém sní každý malý hokejista, splní se ale jen málokomu. Každopádně je teď jen a jen na Chytilovi, jak moc dokáže této možnosti využít. "V letošní sezoně mám jasný cíl, chci ukázat, že mám na to, abych hrál NHL a odehrál celou sezonu. Už vím, jak to všechno chodí. Taky vím, kdo už v Rangers podepsal. Konkurence je mi známá a teď už je to jen na mně, jak se připravím a dokážu se ukázat," říkal odhodlaně na kroměřížském zimním stadionu po jednom ze svých tréninků osmnáctiletý centr Jezdců.

V zámoří se o Chytilovi mluví jako o budoucím centru druhé lajny, kde by rozdával puky křídelníkům Matsi André Zuccarellovi a Vladislavovi Naměstnikovovi. "Ano, vím, že se o tom v americké televizi mluví. Každopádně jak říkám, je to jen a jen na mně, jak se dokážu předvést. Ale stejně to jsou jen předpoklady. Uvidíme, jak to půjde na kempu," říká Chytil, který však není jediným mladíkem v Rangers.

"Když vidíme, jak to všechno v takové organizaci funguje, je to pro nás mladé obrovská motivace. Víme, že máme dvířka otevřené a je potřeba šanci chytit za pačesy. Přišli tam nyní noví trenéři od univerzit, tudíž by nám snad mohli dát důvěru. Každopádně i loni jsem dostal hodně prostoru, hrál jsem taktéž dvojku," připomíná Chytil svých loňských devět utkání v nejprestižnější hokejové lize světa, kde nasbíral tři body za gól a dvě nahrávky.

Zatímco loni letěl mladý forvard do Spojených států zraněný, letos je plně připraven. "Loni jsem tam letěl zraněný a ani jsem nečekal, že bych mohl v Americe zůstat. Čekal jsem, že se vrátím do Zlína. Po dvou týdnech jsem se uzdravil a nakonec jsem hrál první přípravný zápas a hned jsem dal gól. Od té doby to začalo a rozhodl jsem se, že chci jít do AHL a v sezonu hrát NHL. Nakonec mi to vyšlo, odehrál jsem devět zápasů. Nelituji toho, že jsem zůstal v AHL. Byla ta volba na mě mezi farmou a Zlínem, ale viděl jsem Jakuba Vránu a Davida Pastrňáka, že zůstali a hned první rok se prodrali do NHL," řekl Chytil, který se poslední dva týdny před odletem za moře připravuje se svým agentem Jaroslavem Balaštíkem  v Kroměříži.

"Poprosil jsem ho, jestli by se mnou nešel na led. Vrátil jsem se koncem července po měsíčním kempu z New Yorku a potřeboval jsem být dál na ledě. Trénujeme především střelbu, to je v dnešním hokeji nejdůležitější. Brankáři zabírají hodně místa a na úzkém kluzišti v NHL je na všechno málo času," pověděl zlínský odchovanec, kterého má také na starost mimo jiné jeho bratr Libor, který je kondiční trenér.

Filip Chytil se rovněž v květnu zúčastnil mistrovství světa v Dánsku, kde v sedmi zápasech dal gól a jednu asistenci. "Bylo nás tam více mladých, cenili jsme si toho. Bohužel jsme nedokázali postoupit do boje o medaile, to byl náš cíl," posteskl si Chytil. Šampionát nakonec ovládlo Švédsko stejně jako v roce 2017, kdy branku Tre Kronor hájil Chytilův spoluhráč z Rangers Henrik Lundqvist. "Podle mě je to nejlepší gólman na světě. Je to skvělý kluk, velká osobnost," nešetřil chválou šikovný centr.


POHLED JAROSLAVA BALAŠTÍKA NA FILIPA CHYTILA:

"Já jsem se kolem branky pohyboval celou kariéru, takže rád mu říkám detaily, na které není v sezoně čas. Filip obrovsky roste, má velký potenciál ještě růst. Je to všechno jen na něm. NHL se mění a prioritou je teď rychlost a bruslení, v čemž je Filip světová třída. Jeho excelentní bruslení je spojené s jeho výškou a váhou, takže skutečně může být centr, který má všechno pod dohledem. Šanci zřejmě letos dostane, neboť tým je v obměně, takže opravdu je to jen na něm, jak šanci využije. Vybral si letos složitější cestu v podobě AHL, le zase mu to hodně pomohlo."

 

×
Dnes v 17:30 | Muži
PSG Berani Zlín
HC Oceláři Třinec