Disciplinární komise trestala hrubé vulgarity, Zlínu se pokuty vyhly

Asociace profesionálních klubů ledního hokeje a výkonný výbor ČSLH přijaly před sezonou úpravy v Disciplinárním řádu ELH. Vzhledem k rostoucí agresivitě v hledištích umožňují mimo jiné trestat hrubě vulgární skandování nebo postihovat provinění fanoušků hostujícího klubu. V první čtvrtině soutěže bylo podle nových ustanovení uloženo 9 trestů, chování hostujících fanoušků bylo trestáno jednou. Vedení zlínského hokeje děkuje vlastním fanouškům, že extraligový klub Aukro Berani Zlín je mezi nepotrestanými kluby a váží si korektního povzbuzování hráčů během jednotlivých zápasů Tipsport extraligy.
Disciplinární komise ELH uložila v první čtvrtině soutěže klubům celkem 16 trestů, souvisejících s chováním diváků. V devíti případech bylo důvodem opakované, hrubě vulgární skandování, v šesti případech vhazování předmětů na ledovou plochu a v jednom případě použití pyrotechniky. Potrestáno bylo celkem 7 klubů, z toho čtyřikrát HC Olomouc (vhazování předmětů, použití pyrotechniky, vulgární skandování) a HC Škoda Plzeň (vulgární skandování), dvakrát Kometa Brno, Piráti Chomutov a HC Dynamo Pardubice, jednou HC Verva Litvínov a Mountfield HK. Polovina uložených trestů připadá na HC Olomouc a HC Škoda Plzeň, polovina účastníků soutěže nebyla na druhé straně v úvodní čtvrtině soutěže trestána vůbec. 

V polovině řízení uložila disciplinární komise ELH klubům za chování fanoušků napomenutí a v polovině finanční pokutu. Pokutami v celkové výši 22 000 Kč byla potrestána HC Škoda Plzeň, jejíž fanoušci se vulgárního skandování dopouštěli opakovaně, pokuta ve výši 10 000 Kč byla uložena klubu Piráti Chomutov za vhazování plastových lahví včetně plné plechovky piva na ledovou plochu, kvůli kterému muselo být utkání přerušeno, Prostředky z uložených pokut jsou po dohodě s kluby používány na financování nejvyšší soutěže, v minulosti například na nákup techniky, nezbytné pro vedení podrobných statistik. 

Disciplinární komise ELH trestá výhradně pokřiky, které jsou hrubě vulgární či hrubě urážlivé, hromadné a opakované nebo které směřují proti zdraví či bezpečnosti účastníků utkání. Běžné skandování, projevy emocí ani nesouhlasu pochopitelně postihovány nejsou. Podnětem k disciplinárnímu řízení jsou skutečnosti, uvedené v zápisu o utkání, v poznámkách delegáta, případně zřejmé z televizního přenosu či videozáznamu. V odůvodnění uvádí komise doslovnou citaci vulgarit včetně přesného času a popisu situace, která jim předcházela, jednotlivé přestupky jsou doloženy audiovizuálním záznamem.

Dohled nad výkladem řádu provádějí kluby, které se mohou v případě, jsou-li přesvědčeny, že trest byl uložen neodůvodněně, v nesprávné výši nebo v rozporu s ustanoveními, které před sezónou schválily, odvolat. V dosavadním průběhu soutěže se proti trestu, uloženému za chování fanoušků, žádný z účastníků extraligy neodvolal.

Zdroj: tisková zpráva Českého svazu ledního hokeje