Berany čeká na úvod doma tradiční rival z Vítkovic. Bude praskat led!

Hokejisté PSG Berani Zlín se představí poprvé v letošní sezoně Tipsport extraligy vlastním fanouškům na zimním stadionu Luďka Čajky. Premiéra se odehraje v neděli 15. září v moravské bitvě proti týmu HC Vítkovice Ridera. Svěřence trenérské dvojice Antonín Stavjaňa, Martin Hamrlík čeká tradiční soupeř, který v létě výrazně obměnil hráčský kádr a přiveze do Baťova města velmi mladé mužstvo. Žižka a spol. jdou do utkání po prohře v Karlových Varech s jasným cílem vyhrát a získat první body v nové sezoně. Zápas začíná v 17:30 hodin.
Úvodní soupeř Zlína na domácím ledě HC VÍTKOVICE RIDERA v létě výrazně obměnil hráčský kádr. Odešla řada opor jako například Patrik Bartošák, Rostislav Olesz, Jakub Lev nebo Radoslav Tybor. Místo nich dorazilo dravé mladí, ale například ze Sparty zkušený útočník Roberts Bukarts, známý z úspěšného angažmá ve Zlíně. Ostravané mají v letošní sezoně nejmladší kádr v extralize. „Nebudu zastírat, že nedílnou součástí těch změn byla i výše rozpočtu, která je oproti předchozím sezonám odlišná. Těšíme se ale, co to mladé mužstvo předvede," pověděl Jakub Petr, generální manažer a trenér v jedné osobě.

Vítkovice si vedly v přípravě se střídavými úspěchy, když sehrály devět zápasů s bilancí pět výher a čtyř proher. Svěřenci kouče Petra na turné ve Švýcarsku prohráli tři ze čtyř zápasů, po návratu naopak hladce přehráli extraligový Trenčín 5:0. V generálce na turnaji v maďarském Székesfehérváru podlehli slovenské Nitře 2:4 a stejným poměrem udolali pro změnu polský Nowy Targ. „Sledovali jsme výsledky soupeře v přípravě, ale skutečný obraz ukáže až extraliga. Už z historického hlediska jsou utkání Zlína s Vítkovicemi hodně vyhecovaná a přitahují diváky do hlediště. Soupeř sice výrazně omladil hráčský kádr, ale mají zkušené hráče na speciální situace jako jsou přesilovky. Čeká nás těžký protivník,“ řekl Antonín Stavjaňa, hlavní trenér a sportovní manažer PSG Berani Zlín.

Šéf zlínské střídačky má před sebou návrat na trenérské pozici v domácím prostředí po téměř sedmnácti letech. „Člověk je zkrátka doma, hrál jsem tady a trénoval. Je to specifické, ale těším se na to. Věřím, že zápas zvládneme a vyhrajeme,“ uvedl Stavjaňa.

Ostravané v úvodním kole extraligy prohráli doma po boji s Olomoucí 1:2 v prodloužení. „Do Zlína jedeme s vědomím, že to tam bude velmi těžké, ale také s plánem být opět bruslařsky i herně aktivní. Chceme navázat na výkon proti Olomouci, ale samozřejmě s přáním zlepšit zakončení, abychom byli úspěšnější nejen po stránce herní, ale také výsledkové,“ řekl na klubových stránkách Jakub Petr.  Na marodce je dlouhodobě zraněný centr Ondřej Roman s kotníkem.

V sestavě Zlína schází dlouhodobě zraněný útočník Tomáš Fořt. „Byl se podívat za námi během sobotního rána do kabiny. Bude mít čtyři týdny rameno v závěsu a poté nastoupí rehabilitace. Ohledně Jirky Ondráčka zvažujeme jeho nasazení, ale rozhodne se definitivně ráno po rozbruslení. Čtvrtá formace má prostor na ledě zhruba deset minut, což je záběr, který by Jirka měl zvládnout. Počkáme si na rozbruslení a poté padne konečné slovo,“ vysvětlil šestapadesátiletý hlavní kouč Zlína. Každopádně Berani počítají s tím, že vedle dvou gólmanů nasadí do utkání sedm obránců a dvanáct útočníků.

Beranům se s Vítkovicemi na domácím ledě daří. Z posledních čtyř sezon z osmi bitev na zlínském ledě prohráli jen dvě. V loňské sezoně byli doma stoprocentní po výhrách 3:0 a 5:2. „Věřím, že přijde hodně fanoušků, vytvoří skvělou atmosféru a hodně hlasitou kulisu, která nás požene za důležitou výhrou,“ přál si závěrem Antonín Stavjaňa.

Zápas 2. kola Tipsport extraligy 2019/2020 PSG Berani Zlín – HC Vítkovice Ridera se hraje na ZS Luďka Čajky ve Zlíně v neděli 15. září v 17:30 hodin. Čestné buly vhodí trenér Ernest Bokroš, který přivedl Zlín k historickému prvnímu titulu na jaře roku 2004. Sponzorem utkání je společnost Bytcentrum Napajedla, výroba a prodej exkluzivních sedacích souprav na míru. Pokladny zimního stadionu budou otevřeny od 16 hodin. Přijďte povzbudit zlínské Berany v extraligové premiéře nové sezony na domácím ledě, případně sledujte server hokej.cz HOKEJKA TV nebo textové zpravodajství na webu onlajny.com.

Vzájemná bilance zápasů Zlína versus HC Vítkovice Ridera v české extralize:
CELKEM: 123 zápasů, 49 – 8 – 5 – 9 - 52, skóre 334:372, 163 bodů
DOMA: 62 zápasů, 37 – 3 – 3 – 3 - 16, skóre 203:163, 111 bodů
VENKU: 61 zápasů, 12 – 4 – 3 – 6 - 36, skóre 131:209, 52 bodů
 
Nejvyšší vítězství doma: 6:1, 26. října 2004 v sezoně 2004/2005
Nejvyšší prohra doma: 4:9, 7. ledna 1994 v sezoně 1993/1994
Nejvyšší vítězství venku: 8:3, 22. listopadu 1994 v sezoně 1994/1995
Nejvyšší prohra venku: 1:9, 13. března 1994 v sezoně 1993/1994
 
Výsledky obou soupeřů v sezoně 2015/2016: Zlín doma 3:5, 3:1, venku 2:3 po nájezdech, 3:2. Sezona 2016/2017: Zlín doma 2:0, 4:3 po nájezdech – venku 1:2 po prodloužení, 4:2. Sezona 2017/2018: Zlín venku 2:1 po prodloužení, 0:5 – doma 3:7, 2:1. Loňská sezona 2018/2019: Zlín venku 0:3, 1:6 – doma 3:0, 5:2

Výsledky Vítkovic v letošní sezoně 2019/2020: doma Olomouc 1:2 po prodloužení.

Hráčský kádr HC Vítkovice Ridera, sezona 2019/2020 - brankáři: Daniel Dolejš, Miroslav Svoboda. Obránci: Martin Bodák, Tomáš Černý, Blaž Gregorc, Daniel Krenželok, David Kvasnička, Petr Šidlík, Peter Trška, Jan Výtisk. Útočníci: Jozef Baláž, Jan Bernovský, Roberts Bukarts, Rastislav Dej, Petr Fridrich, Tomáš Guman, Daniel Kurovský, Dominik Lakatoš, Alexandre Mallet, Erik Němec, Ondřej Roman, Jan Schleiss, Šimon Stránský, Radim Toman, Lukáš Vopelka, Nicolas Werbik, Patrik Zdráhal, Lukáš Žiak. Trenér: Jakub Petr (narozen 27.11.1973), asistent trenéra: Pavel Trnka (narozen 27.7.1976).   

Změny v kádru Vítkovic - přišli: Miroslav Svoboda (brankář, Dornbirn, EBEL), Martin Bodák (obránce, Kootenay, WHL), David Kvasnička (obránce, Plzeň), Dominik Lakatoš (útočník, Liberec), Erik Němec (útočník, Znojmo, EBEL), Nicolas Werbik (útočník, Zlín), Roberts Bukarts (útočník, Sparta Praha), Alexandre Mallet (útočník, Kometa Brno), Lukáš Žiak (útočník, Liptovský Mikuláš), Lukáš Vopelka (útočník, Hradec Králové). Odešli: Patrik Bartošák (brankář, Třinec), Jaroslav Mrázek (obránce, Prostějov), Josef Hrabal (obránce, bez angažmá), Jakub Lev (útočník, Kometa), Lukáš Kucsera (útočník, Kometa), Radoslav Tybor (útočník, Pardubice), Michal Poletín (útočník, Jihlava), David Květoň (útočník, Frýdek-Místek), Roman Szturc (útočník, Zlín), Rostislav Olesz (útočník, Olomouc).

Kanadské bodování hokejistů HC Vítkovice Ridera po 1. extraligovém kole: 1. Šimon Stránský 1 (1 + 0), 2. Jan Výtisk 1 (0 + 1), Roberts Bukarts 1 (0 + 1). Celkem bodovali 3 hokejisté.
   
Střelci: 1 – Š. Stránský.
 
Statistiky brankáře: Daniel Dolejš (1 zápas, 65 odchytaných minut) - průměr 1,85 gólů na zápas, procento úspěšnosti 93,10
.
Sestava Vítkovic v prvním extraligovém kole: Dolejš – Trška, Gregorc, D. Krenželok, Šidlík, Kvasnička, Výtisk - Zdráhal, Š. Stránský, Roberts Bukarts - Schleiss, Lakatoš, Vopelka - Dej, E. Němec, Mallet - Kurovský, Werbik, Guman. Trenéři: Petr, Trnka.