Suchá příprava v cíli. Berani vyjedou na led po dovolené 22. července

Hokejisté PSG Berani Zlín absolvovali poslední červnový pátek na fotbalovém hřišti v Mladcové závěrečný trénink suché přípravy před startem extraligové sezony 2019/2020 a nastoupili na třítýdenní letní dovolenou. Berani se sejdou pod vedení trenérské dvojice Antonín Stavjaňa, Martin Hamrlík opět v pondělí 22. července, kdy zahájí přípravu na ledě. Suchá příprava trvala devět týdnů a byla rozdělena teambuildingovou akcí v podobě výšlapu na vrchol Makyta v Javorníkách. Zatímco v květnových dnech panovalo chladné a deštivé klima, v červnu nastoupilo slunečné počasí s velmi vysokými teplotami. Úvodní měsíc přípravy naordinoval trenérský tandem objemové tréninky, od června byl kladen důraz na dynamiku.
Chladné a velmi deštivé počasí nepřálo přípravě v úvodní týdny, od června se hokejisté PSG Berani Zlín přemístili z tréninkových prostor pod střechou pod širé nebe. „Téměř celý druhý měsíc jsme byli venku, využívali jsme fotbalové hřiště v Mladcové nebo beachvolejbalové kurty na koupališti Zelené. Hráčům se líbilo, že nemusí být jen střechou jako v deštivém květnu. Druhý měsíc jsme se zaměřili na dynamiku  a kluci to nejvíce poznali v posilovně. Měnily se zátěže a počet opakování, pomohly nám i tréninkové podněty od Romana Hamrlíka z Ameriky,“ pověděl Antonín Stavjaňa, hlavní trenér Zlína.
   
Hokejisté se potili každou červnovou středu na beachkurtech v areálu zlínského koupaliště Zelené. „Hráče jsme rozdělili na dvě skupiny, zpravidla mladší a starší. Pilovali jsme obratnost, přeběhy s medicinbalem, běhání v písku. Druhá část pokud neměla běhání, hrála beachvolejbal. Po intenzivním devadesátiminutovém tréninku toho měli všichni dost,“ uvedl šestapadesátiletý kouč.


V polovině závěrečného týdne přípravy proběhl zátěžový anaerobní Wingate test ve specializované laboratoři. V rámci hokejových akademií tento test podstoupili i zlínští junioři, seniorský extraligový tým využil přítomnost laboratoře ve Zlíně a absolvoval tyto testy. „Jedná se krátký test na kole tzv. na doraz, který ukáže, jak jste na tom ve zkoušce výbušnosti, zda uspějete po dynamické stránce. Podle výsledku je to pro hráče i dobrý odrazový můstek, jak případně upravit tréninkový režim pro období než začne sezona,“ vysvětlil Stavjaňa.

Na začátku suché přípravy se zranil nejproduktivnější hráč minulé sezony Jiří Ondráček a po operaci achilovky teprve před pár dny sundal sádru. Čeká ho rehabilitace a je otázkou, zda stihne start extraligy. Útočník Pavel Sedláček absolvoval operaci kolena a do ostrého začátku sezony by měl být připraven. V polovině června se podrobil operaci krčních mandlí útočník Antonín Honejsek a nabral třítýdenní tréninkové manko


Od závěru května se připravoval s týmem reprezentant Tomáš Fořt. Po dlouhé sezoně uvažoval o operaci v podobě plastiky křížového vazu na koleni, ale po odborné konzultaci s lékaři od toho upustil. „Trénoval s námi bez omezení jen s výjimkou fotbalu. Zátěž na koleno by zde byla extrémně velká,“ vysvětlil zlínský hlavní trenér. Individuální tréninkový plán měl zkušený obránce David Nosek, kapitán Tomáš Žižka měl v rámci suché přípravy menší omezení musel vynechat některé cviky (skoky).

Berany nyní čeká třítýdenní dovolená a v pondělí 22. července vyjedou na led. K týmu se připojí lotyšský reprezentant Ralfs Freibergs a švédská posila Rickard Palmberg. „První týdny po dovolené budou na ledě vyloženě kondiční, aby se kluci do toho postupně dostali a čeká nás hodně bruslení. Úvodní zápas odehrajeme až v půlce srpna doma se Slavií,“ uzavřel Antonín Stavjaňa.