Starší dorost nezvládl třetí třetinu a padl doma s Havířovem

Zatímco v předešlých dvou zápasech zlínský starší dorost nedovolil Havířovu vstřelit gól, tentokrát jich inkasoval celkem šest. O výsledku 2:6 rozhodla třetí třetina, v níž se hosté dostali do trháku, na který už Zlín nedokázal zareagovat. „Soupeř nám ukázal, jak se proměňují šance,“ řekl trenér Zdeněk Sedlák po utkání.
17.kolo, pá 28.10.2016, Zimní stadion Luďka Čajky
Zlín
Havířov
2:6
(1:0, 0:2, 1:4)

Branky a nahrávky: 14. Kočica (Světlík, Janošek), 46. Kočica (Gába, Sedláček) – 31. Potočný (Juhász), 34. Bambula (Zíková), 50. Janeček (Klíma, Máca), 51. Klus (Potočný), 59. Janeček (Klíma), 60. Bambula (Potočný). Rozhodčí: Cik – Vengřín, Fiala. Vyloučení: 5:4, navíc Dobiáš (ZLN) 10 min OT a Ševěček (HAV) 5 min + do konce utkání. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Střely: 44:31. Diváci: 60. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:6.

Kubík – Janošek, Gába, Dřímal, Hamrlík, Jenáček, Marek – Dvořáček, Světlík, Pröschl, Kočica, Václavek, Lekeš, Hefka, Sedláček, Dobiáš, Fajkus, Kristek, Leška.

Dufek – Pliska, Máca, Zíková, Ševěček, Pavelek, Klus, Kuchař – Bambula, Urban, Hýsek, Klíma, Janeček, Potočný, Del Favero, Juhász, Piš, Raček, Pawliczek, Žídek.

Zatímco Zlín se dosud v říjnu výsledkově spíše trápil, Havířov zažívá povedenější období. Na druhou stranu oba letošní vzájemné zápasy vyhráli mladíci ve žlutomodrých dresech. Tato fakta dávala tušit, že na Zimním stadionu Luďka Čajky se schyluje k tuze zajímavé hokejové bitvě.

Úvodní část vyšla lépe zlínskému týmu. Domácí hokejisté působili živějším dojmem a tlačili se více dopředu, k čemuž jim bezesporu pomohly také tři přesilové hry. Ze své aktivity vytěžili jeden gól. Havířovský brankář Michal Dufek své spoluhráče prakticky celou třetinu držel, nestačil jen na poněkud nenápadný pokus Jonáše Kočici ve 14. minutě.

Ve druhé třetině Zlín pokračoval v trvalém tlaku a díky pětiminutové přesilovce jej postupně stupňoval. O to ledověji pak ovšem zapůsobila sprcha v podobě havířovského vyrovnání. Hosté s vypětím všech sil přečkali dlouhou pasáž ve čtyřech hráčích, načež v polovině utkání překvapil brankáře Jakuba Kubíka a celé zlínské mužstvo Matěj Potočný. Útočník Havířova rychle vjel do útočného pásma a svižnou střelou poslal kotouč do sítě.

Z přibližně stejného místa se prosadil o tři minuty později také Jan Bambula, tentokrát však v přesilovce. Havířov v této části zápasu mladé ševce sevřel a otočil skóre ve svůj prospěch. Tyto dva zásahy byly vůbec prvními góly, které Slezané Zlínu v této sezoně vstřelili.

Mladí ševci tušili, že pokud chtějí pomýšlet na body, musí opět zapnout a tlačit se do útočného pásma. Ve třetí třetině proto na Slezany vletěli a po necelých šesti minutách se opravdu dočkali vytouženého vyrovnání. Jonáš Kočica svou druhou brankou v zápase rozradostnil spoluhráče a napumpoval své mužstvo novou energií.

Havířovští však v utkání prokázali trpělivost, zodpovědnost a zejména střelecký instinkt. Nejprve přečkali pokračující tlak Zlína a poté se sami vydali do útoku. V polovině třetiny poslal Michal Janeček Havířov zpět do vedení a o minutu později zvýšil Dominik Klus na 4:2 pro hosty. Brankář Kubík sice zastavil Potočného zakončení v situaci dva na jednoho, ovšem vyražený kotouč přistál na hokejku právě Klusovi. Trefit odkrytou část branky už bylo pro útočníka hostů docela jednoduché.

Mladí ševci nepřestávali věřit ve zvrat, neboť do sirény zbývalo ještě necelých deset minut. Slezané ovšem zodpovědně bránili a v samotném závěru domácí snahu definitivně utnuli. Nejprve se Michal Janeček zbavil obránce a tváří v tvář Kubíkovi podruhé v utkání skóroval, o minutu později pak zakončil utkání Jan Bambula přesnou ranou k tyči. Rychlá akce po ose buly–přihrávka–střela–gól trvala tak dvě vteřiny. Také pro Bambulu to byl druhý přesný zásah v utkání.

Přestože měli Zlínští větší část zápasu převahu a svého soupeře přestříleli, odešli z ledu poraženi. Naopak Havířovští slaví. Na první letošní gól proti Zlínu si sice museli počkat až do třetího vzájemného zápasu, v den státního svátku ovšem předvedli mimořádnou produktivitu a připisují si tři body do tabulky.

Ohlasy trenérů

Zdeněk Sedlák (HC PSG Zlín): Soupeř nám dnes ukázal, jak se proměňují šance. My jsme Havířov přestříleli, ale oni dávali góly. V tom byl ten rozdíl. Myslím, že hosté byli lepší v situacích jeden na jednoho.