Pohled do letní přípravy mládežníků: Mladší dorost se seznamuje se silovým tréninkem

Ve třech částech vám přineseme hodnocení dosavadního průběhu letní přípravy mládežnických extraligových mužstev HC PSG Zlín prostřednictvím hlavních trenérů jednotlivých výběrů. Začínáme týmem mladšího dorostu, který má na starosti podobně jako v loňské sezoně zkušený trenér Radek Pšurný. „Je to specifická kategorie, neboť se jedná hokejově o dva, podle školní docházky dokonce o tři ročníky. Příprava je diametrálně odlišná od žákovských kategorií. Kluci se tady poprvé setkávají se silovou přípravou a kondiční zátěží. Ze začátku s tím mají problémy, což je klasický jev, nicméně kolem Vánoc se srovnají silově a růstově s ostatními. Příprava je hodně intenzivní a zátěž koresponduje s ledním hokejem,“ pověděl kouč Radek Pšurný. V závěru článku najdete i videa ze suché přípravy.

Trenérem mladšího dorostu Zlína je zkušený kouč Radek Pšurný (ročník 1965). Dvaapadesátiletý trenér má dlouholeté zkušenosti z mládežnického hokeje, řídí se novými trendy, které ve světě panují a snaží se je v rámci možnosti uvádět do českého prostředí. Vystudoval management sportu a trenérství na fakultě v Olomouci a je držitelem trenérské licence A.

„Máme jasně danou strategii v klubu co a jak chceme dělat v oblasti silové a kondiční přípravy. Celý proces je kontinuální v návaznosti od nejmenších žákovských kategorií. Mladší dorost je velmi specifická kategorie, jsou zde velké rozdíly v jednotlivých somatotipech, v růstových a silových předpokladech. Samozřejmě k tomu přihlížíme co se týká zátěže a zatěžování, z toho důvodu máme hráče rozdělené při silových trénincích do dvou skupin. Přičemž kluci prvního ročníku se setkávají poprvé s vyšší silovou přípravou a kondičním zatěžováním. Ze začátku s tím mají zákonitě problémy, poté se silově kolem Vánoc srovnají,“ uvedl dvaapadesátiletý zkušený trenér.

Právě hranice patnácti let bývá u mladých hokejistů zlomovým rokem do další hokejové kariéry. „V trénincích se zaměřujeme na obratnost, sílu, posílení posturálního svalstva, svalů pánevního dna, dolních končetin a pletence ramenního. Drtivá většina cviků je vlastní váhou, protože kluci potřebují v dalších kategoriích odněkud čerpat fyzickou připravenost. Znovu opakuji, je potřeba posílit tělesné jádro, aby mohli ve starším dorostu nebo mezi juniory na čem stavět. Tato kategorie je specifická v tom, že musíme jednoznačně dbát na růstové a silové rozdíly mezi jednotlivými kluky,“ upřesnil otec úspěšných hokejových dvojčat Romana a Michala, kteří se prosadili v české extralize, ale i v zahraničí.

Přechod z žákovské do dorostenecké kategorie není zrovna jednoduchý a pro většinu mladých sportovců se jedná o velký skok nejen po fyzické stránce. „Někteří hráči si během suché přípravy stěžují na únavu, jedná se však o průvodní jev přípravného období, na druhou stranu nás čeká letos hodně těžká sezona. V žádném případě nechceme hráče přetěžovat, trénujeme menší objemy, ale s intenzivnějším zatěžováním než v předchozích letech. Někteří kluci mají mimo hokejové aktivity například ještě fotbal, in-line hokej nebo se připravují pod kondičními trenéry. Možná někdy méně znamená více a nelze zapomínat na odpočinek a regeneraci sil. V rámci klubu máme možnost využít služeb fyzioterapeuta Tomáše Brabce. Doporučujeme upravit jídelníček, dodržovat pitný režim, řádně odpočívat a mít dostatek spánku. Zatím hodnotím suchou přípravu velmi kladně. Blíží se závěr školního roku a dbáme na to, aby kluci měli dobré známky. V případě potřeby jim vycházíme vstříc individuálním přístupem v rámci možností. Víme, že průměr z osmé třídy ovlivňuje přijetí na střední školu, tak k tomu přihlížíme,“ řekl Radek Pšurný.

Mladší dorostenci Zlína absolvovali na přelomu května a června týdenní soustředění v areálu na Smraďavce, kde našli skvělé tréninkové podmínky. „Soustředění proběhlo naprosto bez problémů. V první řadě je potřeba poděkovat rodičům a škole, že nám tuto přípravu umožnili. Měli jsme dostatek času kluky blíže poznat, komunikovat spolu a poznat je po povahové a charakterové stránce,“ upřesnil Pšurný, který má v realizačním týmu k dispozici osvědčené spolupracovníky. V roli asistenta působí Jíří Suhrada a jako dlouholetý vedoucí mužstva Eduard Gajdošík.

Mladí Berani využívají v rámci suché přípravy tělocvičny na 1. ZŠ Emila Zátopka a strojní průmyslovky, dále PSG arénu, kde trénují na ploše nebo v posilovně. „Součástí každého tréninku je hra, ať už v rámci rozcvičky nebo hlavní části. Každé úterý chodíme do Sportcentra Růmy, kde provozujeme spinning, TRX, kompenzační cvičení, fitbox a další aktivity. Ve čtvrtek máme ráno na programu méně intenzivní trénink do padesáti minut, kde se věnujeme především nácviku techniky hole, osobních soubojů a hře“ pověděl Radek Pšurný.

Zlínští mladíci trénují na suchu až do konce června, po třítýdenním volnu vyjedou na led poslední červencový týden. Po čtrnácti dnech na ledě dojde k zúžení hráčského kádru na zhruba 25 jmen ze současného osmatřicetičlenného kádru. Před startem extraligy je v plánu sehráni 8 přípravných zápasů. V termínu od 18. do 20. srpna se uskuteční v PSG aréně mezinárodní turnaj za účasti Trenčína, Hradce Králové, Komety Brno a Havířova. Termín startu extraligy mladšího dorostu a hrací systém soutěže ještě není znám.

Mladší dorostenci Zlína se připravují na extraligovou sezonu i v posilovně v prostorách PSG arény.