Filip Chytil po nezdaru osmnáctky na šampionátu: Měli jsme tým na zlato

Zlínský útočník a člen extraligového týmu Beranů Filip Chytil se vrátil z mistrovství světa hokejistů do 18 let na Slovensku. Šampionát ve Spišské Nové Vsi a Popradu však musí rozdělit na dvě kategorie, a to osobní a týmovou.
Když tento tým vyhrál v srpnu Memoriál Ivana Hlinky v Břeclavi, byl okamžitě pasován na hlavního adepta na titul. Jenomže vše se nějak zvrtlo... Už ve skupině tým vedený Václavem Varaďou vyhrál pouze nad Běloruskem poměrem 7:4, které bojovalo o záchranu. Následovaly tři porážky a postup z posledního možného místa. Češi narazili ve čtvrtfinále play off na vítěze druhé skupiny a obhájce zlata z Finska. "Měli jsme velký problém s dodržováním taktiky. Hráli jsme jen do útoku, vůbec jsme nemysleli na obranu," pověděl sedmnáctiletý Filip Chytil. Jednoduše a prostě, útok OK, obrana KO. Turnaj Češi skončili se skóre 16:18 za čtyři zápasy.

Ve čtvrtfinále s Finy měli čeští mladíci hororový začátek, když na začátku druhé třetiny prohrávali již 1:5. "Soupeř zkrátka využil toho, co jsem říkal. Když jsme se sebrali a začali jsme hrát jako tým, šlo to. Hodně jsme začali bruslit a střílet, s tím mělo Finsko obrovské problémy. Nakonec měl soupeř více štěstí, bohužel," mrzelo zlínského forvarda. Jeho tým dokázal zápas dotáhnout z beznadějného stavu až do prodloužení, čímž se postaral o největší návrat do utkání v historii play off IIHF. Alespoň to tak tvrdí oficiální web. V prodloužení ale nakonec jedna malá chyba poslala Česko domů.

"Sedmé místo velmi mrzí. Určitě jsme pomýšleli na víc, měli jsme tým na zlato. Ale to je hokej. I když některým turnaj třeba úplně nevyšel, makali jsme celý tým na krev, na sto deset procent. Bohužel se možná projevilo i to, že dost kluků už bylo unavených z celé sezony, ale na to se nemůžeme vymlouvat. Ano, výsledkově jsme vybouchli, ale... Třeba na Memoriálu Ivana Hlinky, kde jsme vyhráli, jsme měli kus štěstí, to nám tady chybělo," mrzelo Chytila.  

Za což týmový výsledek dopadl jak dopadl, osobně u něj převládá spokojenost. Celkově s bilancí dvou gólů a tří asistencí obsadil čtvrté místo v týmovém bodování. "Určitě to i ode mne mohlo být lepší. Měl jsem spoustu šancí podobně jako má lajna i celý tým, ale jak jsem říkal, všem nám chybělo štěstí. V extralize mi tam spadly nějaké šmudly, tady bohužel ne," lituje nadějný útočník, který hrál první lajnu společně s Filipem Zadinou a Martinem Nečasem.

Chytil byl na pokoji se svým bývalým spoluhráčem Jakubem Galvasem a brankářem Jakubem Škarkem. Z této trojky nakonec musel být nejspokojenější, protože Galvas vinou zranění odehrál pouze jedna a půl utkání, Škarek zase dvakrát střídal... "Servis si jinak nemůžu vynachválit. Hotel byl deset minut od zimáku, navíc dobře umístěný," naráží Chytil na fakt, že jejich noclehárna připomínala chatu z filmu Na samotě u lesa. "Opravdu to tak vypadalo," směje se.

Šampionát v Popradu a ve Spišské Nové Vsi jinak zaznamenal velký úspěch. Celkově si na zápasy našlo cestu 73 000 diváků, nejvíce jich bylo na zápasy Slovenska v Popradu, vyprodaný stadion pojal 4 496 fanoušků. Nejvíce lidí navštívilo český zápas při duelu se Švédskem, přesně 3 126 fanoušků.

FOTO: KAREL MÁLEK - JUNIORSKÝ HOKEJ

Filip Chytil při utkání se Spojenými státy, pozdějším vítězem světového šampionátu v Popradu.
Filip Chytil zklamaný ze sedmého místa na turnaji

Filip Chytil při rozhovoru pro česká média. FOTO: JUNIORSKÝ HOKEJ - KAREL MÁLEK